Amortyzacja środków trwałych w firmie

Amortyzacja środków trwałych w firmie to niezwykle istotne zagadnienie. Ciągle bywa to obiektem zainteresowania nie tylko księgowych, ale też ekspertów do spraw podatków. Powstało wiele prac dyplomowych na temat amortyzacji środków trwałych w firmie. Jak można zdefiniować środki trwałe w firmie? Środki trwałe jak sama nazwa wskazuje to coś trwałego, coś o dużej wartości materialnej. Ta wartość jest określona kwotowo. Jak amortyzować środki trwałe, na to pytanie odpowiadają przepisy prawa.

Obliczając wynik finansowy firmy nieważny jest tylko zysk czy strata. Trzeba jeszcze wiedzieć skąd dany zysk czy dana strata się wzięła. Jeżeli większość zysku firmy pochodzi ze sprzedaży środków trwałych to wiadomo, że firma nie prosperuje najlepiej, ponieważ nie generuje przychodów ze sprzedaży usług czy towaru. Czym są środki trwałe? W salonie fryzjerskim może być to na przykład komputer na recepcji służący zapisywaniu klientów na dane godziny. Środkiem trwałym może też być sprzęt potrzebny do stylizacji włosów o ile jest to sprzęt drogi,powyżej pewnej kwoty pieniędzy.

Zagadnienie amortyzacji środków trwałych spędza sen z powiek nawet księgowym, które nie zawsze do końca orientują się w temacie. Dlatego też podejmując się tematyki amortyzowania środków trwałych trzeba dokładnie wiedzieć jakie zagadnienia prawne się z tym wiążą aby niczego nie przeoczyć i aby dobrze rozliczać księgi rachunkowe swojego klienta. Amortyzacja środków trwałych jest kosztem związanym ze zużywaniem się środków trwałych. Środki trwałe zużywają się – to zupełnie normalne. Zużywa się samochód, komputer, sprzęty służące do produkcji dóbr materialnych. Dlatego też trzeba odpowiednio zapisywać te zdarzenia w księgach rachunkowych. Nie wolno zapomnieć o amortyzacji jako o koszcie. Trzeba robić to systematycznie zgodnie z przyjętą polityką. Każda firma ma pewną dowolność jeśli chodzi o wybór sposobu opodatkowania, później jednak trzeba już być konsekwentnym i trzymać się przyjętego wcześniej schematu. Inaczej mogą być problemy ze skarbówką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here