Altany ogrodowe

Sezon zimowy to doskonały moment na zakupy do ogrodu. Wielu producentów, w tym polski sklep produktyogrodowe.pl, wykorzystuje ten okres na sezonowe obniżki cen. Dzisiaj postanowiliśmy rzucić okiem na podstawowe rodzaje altan ogrodowych, przyjrzeć się ich budowie, cenom, a także sposobom montażu. Altanki drewniane są marzeniem wielu rodzin – może to doskonały moment na podjęcie decyzji o zakupie jednej z nich także do Twojego ogrodu?

Altany ogrodowe: ceny

Skupimy się dzisiaj typowo na altankach drewnianych. Dlaczego? Są najpopularniejsze na polskim rynku, mają łatwy montaż, są trwałe i dość uniwersalne. A przede wszystkim cechuje je dobra cena. Gotowe altany ogrodowe kosztują średnio od 1 500 do około 3 500 zł (Cennik altan: www.produktyogrodowe.pl/20-altany-ogrodowe). Znajdziecie zarówno małe altany drewniane w niższych cenach, jak i projektowane na zamówienie, cudowne altany ogrodowe sięgające ceną nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Katalogowe altany ogrodowe wykonane są z drewna sosnowego lub świerkowego, zadaszenie pokryte jest z reguły gontem. To proste konstrukcje, łatwe w liniowej produkcji i obróbce, ale jednocześnie wieloletnie i dosyć wdzięczne w wystroju. Cena montażu altany ogrodowej oraz jej transportu/dostawy nie jest zazwyczaj uwzględniona w cenie widniejącej w katalogu lub w sklepie online. Warto poznać szczegółowe koszty, chociaż zazwyczaj jest to niewielki procent całej inwestycji.

Duża altana ogrodowa z brukowanym podłożem

Fot. Duża altana ogrodowa z brukowanym podłożem

Altany ogrodowe: modele

Najpopularniejsze altany ogrodowe wykonane są na planie wielokątów: czworokąta, sześciokąta i ośmiokąta. Złożoność kształtu altany drewnianej zależy od jej wielkości, małe altanki budowane są na planie prostokąta, podczas gdy bardziej wyszukane warianty realizuje się jako ośmiokątne lub okrągłe.

Jak zaprojektować altanę ogrodową by cieszyła oko? Do bazowego zestawu nie mamy zbyt wielkiego wyboru – zazwyczaj są to dodatkowe elementy, takiej jak barierki, podesty, uchwyty, ścianki ażurowe, stopnie, łatwy itd. Można także wybrać model z bardziej urozmaiconym dachem, np. wielospadowym, pokrytym kolorowym gontem itd. W rzeczywistości altany drewniane to dość pospolite budowle, raczej surowe i pozbawione wielu elementów ozdobnych. Dopiero odpowiednie przystrojenie altany ogrodowej, oświetlenie jej, uzupełnienie w meble, poduszki, miłe dla oka dodatki, sprawią, że będzie funkcjonalna i estetyczna.

Dodatkowo poszerzana altana ogrodowa

Fot. Dodatkowo poszerzana altana ogrodowa

Altany ogrodowe: sposób montażu

Prawie wszystkie dostępne katalogowo altany ogrodowe (mówiąc katalogowe, rozumiemy przez to gotowe zestawy, nie wykonywane na zamówienie klienta), przeznaczone są do samodzielnego montażu. Czy montaż altany ogrodowej jest trudny? I tak i nie, wszystko zależy od zaawansowania montującego. Większość altanek ogrodowych można zamontować w kilka do kilkunastu godzin za pomocą podstawowych narzędzi. Przyda się dodatkowa para rąk, bo elementy są naprawdę ciężkie.

Wynajmowanie zaawansowanego sprzętu, maszyn czy ekipy montażowej w przypadku altan drewnianych nie jest konieczne. Jednak niektóre firmy oferują za dodatkową opłatą montaż altany ogrodowej we wskazanym przez klienta miejscu – czy to się opłaca? To już kwestia mocno indywidualna…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here