5 sposobów na bycie szczęśliwym

Mogłoby się wydawać, że w rzeczywistości, w której obecnie żyjemy, nie potrzebujemy już niczego i w zasadzie – jesteśmy ludźmi szczęśliwymi. Niestety, w wielu przypadkach tak nie jest. Nieustannie jesteśmy przemęczeni pracą, pochłonięci przez codzienne obowiązki, nie mamy na nic czasu. Jakie są tego skutki? Nie czujemy satysfakcji z prowadzonego życia, a co za tym idzie – nie czujemy się szczęśliwi. Jak to zmienić? Co zrobić? W naszym artykule podpowiadamy! Przedstawiamy Wam 5 sposobów, dzięki którym odmienicie swoje życie i poczujecie się szczęśliwi.

1. Ciesz się tym, co masz

Niby banalne, ale nam dzisiaj niezwykle trudno jest cieszyć się z tego, co mamy. Nieustannie komuś zazdrościmy, czujemy się gorsi, że ktoś ma nowy sprzęt, a my jeszcze nie. Prawda jest taka, że ten, który ma mniej, jest szczęśliwszy od tego, który opływa w dostatki. Niby to wszyscy wiemy, ale i tak ciągle narzekamy i skupiamy się na tym, czego nam brakuje. Czy można to zmienić? Owszem. Zmienić można wszystko! Dzisiaj już nie potrafimy odpoczywać, spędzać czasu z rodziną, najbliższymi. Coś nieustannie nam ciąży, goni nas czas, a przecież z życia trzeba korzystać i brać je garściami. Z tego całego przepychu, konsumpcjonizmu, który nami zawładnął, nie jesteśmy w stanie dostrzec codziennych radosnych aspektów, jakie zdarzają się nam każdego dnia. Nie dostrzegamy tego, że mamy wspaniałe, ciepłe i przytulne mieszkanie, w którym czeka na nas mąż z dziećmi. No tak, czemu mieszkanie, a nie dom?! Mamy wspaniałą rodzinę, na którą zawsze możemy liczyć w potrzebie, my i nasi najbliżsi jesteśmy zdrowi, a samochód, którym się poruszamy na co dzień, jeszcze nam się poważnie nie zepsuł. Czy, żeby dopiero docenić to, co mamy musimy to stracić? Może warto spróbować codziennie wypisywać sobie chociaż 3 pozytywne rzeczy, sytuacje czy zachowania, z którymi się spotkaliśmy danego dnia? Z pewnością nie tylko poprawi nam to humor, ale też poprawi nasz stan psychiczny. Przyjmuje się, że osoby, które skupiają się wyłącznie na tym, co posiadają, są bardziej szczęśliwi.

2. Dbaj o siebie

Z pozoru niby jest to proste, ale w natłoku codziennych obowiązków i spraw często jest to zapominana czynność. Jak dbać o siebie? W różny sposób. Przede wszystkim:
• Zadbaj o dobry, najlepiej 8-godzinny sen. Tak naprawdę jakość i ilość snu bezpośrednio przekłada się na kilka rzeczy m.in. na naszą wagę czy też ogólne samopoczucie.
• Ważne jest również dbanie o naszą inteligencję emocjonalną. Co konkretnie mamy tu na myśli? Przede wszystkim rozwijanie empatii, wszelkich umiejętności, kompetencji społecznych oraz interpersonalnych, jak również motywacji. Osoby, które odznaczają się wysoką inteligencją emocjonalną lepiej i w szybszy sposób potrafią dostosować się do zmian i do otaczającego je środowiska. Co więcej – są bardziej świadome samych siebie oraz w lepszym stopniu radzą sobie z opanowaniem stresu. Dzięki znajomości swoich słabych i mocnych stron mają rzetelny (i realny!) obraz samych siebie, dzięki czemu łatwiej jest im nieustannie nad sobą pracować i się poprawiać.
• Zwolnij tempo! Być może na początku trudno będzie Ci ją wdrożyć w życie, ale spróbuj. Wstajesz wcześniej, szybko się ubierasz, szybko przygotowujesz dzieciom śniadanie, pędem wybiegasz z domu, biegniesz do pracy, a tam – szybko piszesz raport, pędzisz na spotkanie – i tak dzień w dzień. Jesteś zmęczona? Z pewnością. Przy takim tempie życia nawet nie dostrzeżesz najdrobniejszych sytuacji, zachowań, jakie spotykają Cię każdego dnia.
• Ćwiczenia są kluczem do równowagi fizycznej i psychicznej. Nie musisz specjalnie kupować karnetu na siłownię. Możesz pobiegać w parku, koło domu, nad rzeką, gdziekolwiek będziesz chciała. Co w przypadku, jeżeli nie lubisz biegać? Nic straconego! Istnieje wiele różnych ciekawych aktywności. Znajdź ćwiczenia, które sprawią Ci radość. Może od zawsze lubiłaś tańczyć? Świetnie! Zapisz się na zajęcia z zumby. Może preferujesz coś spokojniejszego? W tym przypadku sprawdzi się joga albo pilates. Nie zapominaj, że spacery z psem również zaliczają się do aktywności fizycznej.
• Staraj się przyrządzać posiłki samodzielnie w domu. Dlaczego? W taki sposób będziesz miała kontrolę nad tym, co jesz, ale również nauczysz się skutecznego planowania jadłospisu i robienia zakupów z głową. Gotowanie w domu to również świetna okazja, aby nauczyć się nieznanych dotąd kuchni i poznać nowe smaki.

3. Bądź dobrej myśli

Optymizm, optymizm i jeszcze raz optymizm! To on jest kluczem do sukcesu. Praktykuj go każdego dnia. Kiedy podchodzisz do jakiegoś zadania, pozytywnie nastawiaj się na jego rezultaty. Niezależnie od panującej sytuacji, staraj się odnaleźć to, co jest najlepsze w ludziach. Nie nastawiaj się do niczego ani nikogo negatywnie. Pamiętaj i tym, że każdy medal ma dwie strony. Jedna została już przez Ciebie poznana, a co z drugą? Warto koncentrować się jedynie na dobrych rzeczach. Twierdzi się, że ci ludzie, którzy są nastawieni do życia optymistycznie, wierzą, że coś może mieć pozytywne zakończenie, okazują się bardzo wytrwali w momencie, kiedy napotkają na swojej drodze przeszkodę. Wiedz, że nie na wszystko mamy wpływ, nie wszystko możemy zmienić, dlatego spróbuj po prostu odpuścić sobie te sprawy, nad którymi najzwyczajniej nie masz kontroli. Zaakceptuj to, że nie możesz niektórych rzeczy zmienić. Pozostaw to samemu sobie, a wszystko na pewno się ułoży.

4. Otaczaj się ludźmi, którzy są Ci bliscy

Rodzina, bliscy – to prawdziwe lekarstwo w niektórych trudnych życiowych sytuacjach, dlatego warto się nimi otaczać. Uważa się, że osoby, które mają silną więź z innymi członkami rodziny, czy też znajomymi – mają znacznie dłuższe, a co też ważne, radośniejsze i bardziej satysfakcjonujące życie. Pamiętaj też o tym, że pomaganie innym też może zwiększyć szczęście. Im więcej dajesz, tym jeszcze więcej zyskujesz. Dlatego zaangażuj się w coś, co może być dla Ciebie ważne. Jeżeli wiesz, że ktoś z twoich znajomych albo rodziny potrzebuje pomocy, a Ty możesz jej udzielić – śmiało. Dawanie czegoś od siebie sprawia, że stajemy się bardziej szczęśliwi. Nie chodzi jedynie o kwestie finansowe. Czasami inni ludzie potrzebują tylko naszej uwagi, wysłuchania, poprzebywania razem w towarzystwie. To chyba nie jest dużo.
5. Żyj tu i teraz
Ciesz się teraźniejszością, chwilą, życiem, jakie prowadzisz. Nie martw się tym, co musisz jeszcze zrobić. Staraj się dostrzegać małe rzeczy. Skoncentruj się na swoim życiu, zastanów się, jakie masz cele, co chcesz osiągnąć, w jakim czasie, z jakim efektem? Masz marzenia? Jakie? W jaki sposób chcesz je zrealizować? Nie porównuj się do innych. Pamiętaj, że należy patrzeć tylko na siebie i skrupulatnie realizować to, co się wcześniej postanowiło. Porównania często nas ograniczają, sprawiają, że tracimy motywację do dalszego działania, przestajemy o siebie walczyć. Każdy z nas jest inny i posiada odmienne talenty czy umiejętności. Niektórzy mają świetne figury i są modelkami znanymi na całym świecie, inni są biegli w nauce języków i jeżdżą po wszystkich kontynentach. Ty też masz wiele umiejętności. Jeżeli uważasz, że czegoś nie potrafisz, możesz to zmienić. Pamiętaj, że bycie sobą, to najlepsze, co mogło Ci się przytrafić! Nie porównuj się do nikogo, a będziesz szczęśliwsza, ale przede wszystkim będziesz sobą. Nie odkładaj też niczego na później. Ciągnące się w nieskończoność listy do zrobienia wcale nie motywują do działania. Jeżeli czujesz, że musisz coś zrobić, zrób to. Nasze odłożone na bok pragnienia i potrzeby po jakimś czasie dają o sobie znać. Jak we właściwy sposób rozpoznać, co należy zrobić najpierw, a co później? Na swojej liście do zrobienia zaznacz te czynności, które muszą zostać wykonane w pierwszej kolejności i skup się wyłącznie na nich. Pamiętaj, że odpowiednia hierarchia jest niezbędna. Wiedz, że nie ma sensu denerwować się niepotrzebnymi rzeczami, nie warto stresować się wszystkim tym, co nas spotyka. Stres niekiedy może zakłócać prawidłowe funkcjonowanie naszego mózgu, dlatego ważne, abyś nauczyła sobie z nim radzić.
Szczęśliwy człowiek to zdrowy człowiek. Przyjmuje się, że ci, którzy są usatysfakcjonowani ze swojego życia, żyją znacznie dłużej niż ci, którzy są wiecznie niezadowoleni i narzekają. Pamiętajmy, że nasze życie nie jest uwarunkowane jedynie przez geny. To my mamy na nie decydujący wpływ. Jaki prowadzimy styl życia, w jaki sposób się odżywiamy, w jakim środowisku przebywamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here