24. tydzień ciąży

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży proporcje ciała dziecka zbliżają się do tych, które zobaczysz u dziecka po porodzie. W tym czasie płuca dziecka zaczynają wytwarzać surfaktant , czyli substancję chroniącą pęcherzyki płucne przed sklejaniem się. Kości się wzmacniają, maluch zaczyna rozpychać się i kopać. Może na hałas reagować niepokojem, a głośne dźwięki mogą go obudzić. Kształtują się kubki smakowe i dziecko czuje smak wód płodowych.

23. tydzień ciąży

W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży zwinięty w kłębuszek płód ma długość ok. 20 cm, a po wyprostowaniu nóżek ok. 30 cm. Nadal jednak jest chude i pomarszczone, pokryte włoskami i mazią płodową. Choć maluch intensywnie ćwiczy płuca, wciągając do nich wody płodowe, to nadal nie są one dostatecznie rozwinięte.
Dzieciątko ma już ułożony rytm dnia, który dzieli się na okres czuwania i okres snu. Jest to ważny czas dla rozwoju narządów słuchu i wzroku.

22. tydzień ciąży

W dwudziestym drugim tygodniu ciąży skóra płodu jest częściowo przezroczysta. Na głowie dziecka rosną włoski, pojawiają się również rzęski. Czoło jest wysokie a broda spiczasta. Kształtują się małżowiny uszne.
Od tego tygodnia maluszek już słyszy i czuje wibracje, dlatego głaszcz delikatnie brzuszek i mów do niego. Powinnaś czuć już ruchy dziecka.
Choć oczka dziecko ma nadal zamknięte to są już one wrażliwe na światło.
Brzuch zaczyna szybko rosnąć. Jeśli chcesz poznać płeć dziecko poproście lekarza, aby to sprawdził na badaniu USG, jest to odpowiedni moment.

http://dobrenawyki.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here