Nie jest żadną tajemnicą, że jedną z grup zawodowych, której „”obrywa się”” z każdej strony są nauczyciele. Krytykowani przez rodziców i uczniów za nieudolność, a z drugiej strony obwarowani programem nauczania, który muszą „”przerobić”” w czasie roku szkolnego. Czy są jakieś cechy, po których można powiedzieć, że nauczyciel jest „”dobrym nauczycielem? Poniżej 10 cech, które według nas są kluczowe:

1. Zaangażowanie – to zdecydowanie podstawa, nauczyciel powinien wiedzieć, dlaczego uczy i brać odpowiedzialność za wykonywaną przez siebie pracę.
2. Przygotowanie – nie może być tak, że nauczyciel przychodzi na lekcję, otwiera książkę i zastanawia się, jak tu opowiedzieć o danym temacie. Powinien poświęcić w domu czas na zastanowienie się nad prowadzonymi zajęciami i przygotowanie odpowiednich materiałów dodatkowych.
3. Dobra organizacja – dobre rozplanowanie tematów pozwoli na zrealizowanie wszystkich zagadnień, a dodatkowo może zostanie czas na dodatkowe, atrakcyjne dla uczniów tematy.
4. Tolerancja – jeżeli nauczyciel nie ma uprzedzeń, nie podąża za stereotypami, to nie tylko jemu będzie się lepiej pracowało, ale i uczniowie poczują większe zaufanie względem niego.
5. Otwartość na pytania – a przy okazji umiejętność przyznania się do błędu. Nauczyciel nie musi wiedzieć absolutnie wszystkiego i być dla uczniów chodzącą encyklopedią. Wszystko jednak da się sprawdzić, a umiejętność niezbywania pytań może mocno zaprocentować w przyszłości.
6. Umiejętność opowiadania historii – nauczyciel powinien być dobrym mówcą, który będzie w stanie tak zaprezentować temat, żeby uczniowie dali się pociągnąć za opowiadaną historią.
7. Innowacyjność – nauczanie nie polega na odczytywaniu fragmentów książki i oczekiwanie od uczniów, żeby nauczyli się wszystkich książek na pamięć. Jest bardzo wiele skutecznych metod nauczania, które można zastosować w klasie i warto z nich korzystać, bo i w głowach uczniów zostanie więcej.
8. Społeczność – w dzisiejszych czasach w Europie Internet jest standardem, a w związku z tym jest też więcej możliwych dróg dotarcia do ucznia. Odpowiednie Twitty, umiejętność korzystania z Facebooka może posłużyć również do nauczania.
9. Entuzjazm względem nowych technologii – tablice elektroniczne, tablety, komputery, smarturządzenia z powodzeniem mogą zostać wykorzystane podczas zajęć, pod warunkiem, że nauczyciel nie będzie się bał ich używać, sam najpierw musi się nauczyć, jak to wszystko działa.
10. Pozytywne zwariowanie – czy może porywająca osobowość. Nauczyciel przestał być kojarzony z poważną personą, przy której wszyscy mają stać na baczność. Aktualnie musi on być osobą porywającą, która będzie umiała sprzedać swoje pasje. Powinien umieć też pokazać, że życie nie ogranicza się do zajęć w szkole, a wiedzy można poszukiwać na własną rękę. Najlepiej pokazać to na własnym przykładzie!

http://www.jobston.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here