Zepsuty kran w kuchni? Nie panikuj, poradzisz sobie samodzielnie!

Zepsuty kran to problem, który potrafi mocno uprzykrzyć życie — a co więcej, kapiąca przez dłuższy czas woda oznacza wyższe rachunki! Dlatego nie warto bagatelizować nawet drobnych nieszczelności, nie mówiąc już o poważnych usterkach. Czasem interwencja profesjonalnego hydraulika okazuje się niezbędna, jednak w wielu sytuacjach poradzić sobie można samodzielnie. Zobacz, jak naprawić zepsuty kran.

Poważna awaria? Czas na wymianę baterii kuchennej!

Jeżeli Twoja bateria kuchenna ewidentnie nie nadaje się już do użytku, najwyższa pora wymienić ją na nową. Ciągłe kapanie, zablokowanie dźwigni, uszkodzenie ważnych elementów — w takich sytuacjach nie czekaj, aż korzystanie z baterii będzie całkowicie uniemożliwione, tylko udaj się do sklepu po nową.

Nie zapomnij o wybraniu modelu o odpowiednich parametrach. Ma być to model naścienny czy stojący? Jaka wysokość armatury pozwoli Ci na komfortowe korzystanie ze zlewozmywaka? Jeżeli nie chcesz wprowadzać żadnych zmian w wystroju kuchni, możesz zdecydować się po prostu na zakup takiej samej baterii jak poprzednia (zobacz tanie baterie kuchenne w Euro).

Jak wymienić uszczelki w kranie

Zanim zabierzesz się do wymiany baterii, zakręć dopływ wody, spuść wodę z rur i podstaw pod wężyki miskę lub podłuż ścierkę. Korzystając z klucza nastawnego, poluzuj łączenia wężyków, a następnie nakrętkę i gwint, znajdujące się u podstawy baterii. Teraz możesz wyciągnąć starą baterię! Nową baterię włóż w otwór, a następnie nałóż uszczelkę, podkładkę oraz nakrętkę. Po solidnym dokręceniu baterii pozostaje już tylko podpięcie wężyków do końcówek do ciepłej i zimnej wody.

Jak wymienić uszczelki w kranie?

Twój kran lekko cieknie, a nie chcesz jeszcze wymieniać go na nowy? Możesz spróbować najpierw pozbyć się powstałej nieszczelności, wymieniając uszczelki. Aby wymienić uszczelkę w nowoczesnej baterii kuchennej, musisz wyjąć głowicę z otworu (patrz instrukcja powyżej), oczyścić dokładnie wszystkie elementy, a następnie po prostu wymienić uszczelkę na nową.

W przypadku klasycznego kranu z prostopadłą wylewką musisz sprawdzić, czy szwankuje uszczelka głowicy, czy raczej wylewki. Jeżeli przeciek występuje w miejscu montażu wylewki, wystarczy jej odkręcenie i wymiana jedynie uszczelki znajdującej się na tym elemencie.

Jak wymienić zużyty napowietrzacz

Jak wymienić zużyty napowietrzacz?

Obecnie wiele osób decyduje się na zamontowanie w baterii napowietrzacza. Ten prosty element pozwala na znaczące zmniejszenie ilości zużywanej wody, a tym samym, na poczynienie pewnych oszczędności. Trzeba jednak pamiętać, że należy o niego odpowiednio dbać i pamiętać o właściwej konserwacji — w przeciwnym razie, na skutek kontaktu z twardą wodą, szybko ulegnie zniszczeniu.

Kiedy napowietrzacz jest zanieczyszczony, woda może wypływać z baterii nierównomiernie. W takiej sytuacji wystarczy wykręcić z baterii ten element i sprawdzić, w jakim jest stanie. Zazwyczaj wystarczające okazuje się jego dokładne oczyszczenie i usunięcie gromadzącego się kamienia — możesz wykorzystać w tym celu wodę z octem. Niekiedy jednak napowietrzacz siatkowy jest na tyle zużyty, że konieczna jest jego wymiana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here