siłownia plenerowa

Siłownie plenerowe coraz częściej powstają w parkach, kompleksach sportowych czy przy ośrodkach wypoczynkowych. Często jednak zamiast w celach treningowych używane są do zabawy przez dzieci, które nie wiedzą, jak prawidłowo korzystać z danego sprzętu. Mimo to warto niejako „odświeżyć” temat siłowni plenerowych i przybliżyć ich zalety.

Jak ćwiczyć na siłowni zewnętrznej?

Sprzęty, które wchodzą w skład siłowni plenerowej, przeznaczone są dla dzieci, dorosłych i seniorów, osób początkujących i zaawansowanych sportowców. Ułatwieniem dla osób początkujących są instrukcje opisujące prawidłowy sposób korzystania ze sprzętu (powinny znajdować się na każdej maszynie).
Orbitrek – aktywuje ruch bioder, barków, ramion oraz nóg.
Biegacz – wzmacnia mięśnie i stawy nóg, aktywuje ruch bioder, zwiększa ruchomość stawów kolanowych i biodrowych oraz poprawia zmysł równowagi ciała. Biegacz redukuje tkankę tłuszczową.
Wahadło – buduje mięśnie i wzmacnia koordynację ruchową. Aktywuje mięśnie bioder oraz stawów biodrowych, wzmacnia mięśnie brzucha i pleców.
Twister – poprawia koordynację ruchową. Aktywuje stawy biodrowe, wzmacnia mięśnie brzucha oraz wzmacnia lędźwiową część kręgosłupa.
Wyciąg górny – buduje i wzmacnia mięśnie barków, ramion i górnych partii pleców. Szczególnie polecany dla osób z bólami pleców.
Wioślarz – wzmacnia mięśnie nóg, ramion i górnej partii pleców.
Prostownik grzbietu – wzmacnia mięśnie grzbietu boczne i przyśrodkowe, mięśnie dwugłowe ud i pośladków.
Drabinka – wzmacnia mięśnie grzbietu, ramion oraz biceps.
Motylek – wzmacnia mięśnie ramion, pleców, grzbietu. Pomaga w utrzymaniu poprawnej postawy ciała.
Rowerek – wzmacnia mięśnie nóg i dolne partie ciała, poprawia ruchomość stawów kończyn dolnych, koordynację ruchową i ogólną kondycję. Jest szczególnie polecany dla osób starszych, które nie mogą czynnie uprawiać jazdy na rowerze.
Poręcze – wzmacniają mięśnie ramion i brzucha, poprawiają kondycję mięśniową pleców, aktywizują wszystkie partie mięśniowe w zależności od rodzaju wykonywanych ćwiczeń.
Koła Tai-chi – wzmacniają mięśnie nóg i dolne partie ciała, poprawiają ruchomość stawów kończyn dolnych, koordynację ruchową i ogólną kondycję. Koła są szczególnie polecane dla osób starszych, które nie mogą czynnie uprawiać jazdy na rowerze.
Walec – rozwija koordynację ruchową, szczególnie zmysł równowagi.
Stepper – wzmacnia mięśnie nóg i pośladków oraz poprawia wydolność organizmu.

ćwiczenia na siłowni parkowej są ciekawe

Nie taki sprzęt straszny – popularne maszyny

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że ćwicząc na siłowni w parku, bez nadzoru trenera, bardzo łatwo popełnić błędy, które mogą wpłynąć na efektywność ćwiczeń. Na szczęście na wielu z urządzeń znajdziemy naklejki z instrukcjami ich prawidłowego użytkowania, co znacznie ułatwia zadanie. Poza tym, zawsze można podpatrzeć podczas spaceru, jak ćwiczą inni. Najbardziej popularne maszyny, które możemy spotkać w plenerowych siłowniach to między innymi orbitrek, czyli sprzęt, na którym ćwiczymy mięśnie tułowia i nóg. Twister, który angażuje stawy biodrowe czy„motylek” ćwiczący prawidłową postawę oraz mięśnie ramion i pleców. Niewątpliwą zaletą takich siłowni plenerowych, szczególnie biorąc pod uwagę osoby początkujące, jest obciążenie dopasowane do mniej zaawansowanych ćwiczących. Na takich sprzętach może ćwiczyć niemal każdy – osoby starsze oraz dzieci. Te ostatnie mogą w ten sposób, pod okiem rodziców, oswoić siłownię jako przyjazne miejsce.

Zalety treningu na świeżym powietrzu

Poza faktem, że są siłownie plenerowe są ogólnodostępne, posiadają niewątpliwie wiele innych zalet. Naukowo udowodniono, że ćwiczenia na świeżym powietrzu przynoszą lepsze efekty niż te wykonywane w pomieszczeniach, ponieważ organizm jest znacznie lepiej dotleniony i, co za tym idzie, szybciej spala tkankę tłuszczową. Co więcej, trening na dworze pomaga w redukcji stresu i napięcia – zieleń wokół działa kojąco i relaksująco dużo bardziej, niż głośne otoczenie tradycyjnej siłowni. Niewątpliwą zaletą jest też oczywiście to, że siłownie plenerowe są zupełnie darmowe, a śpiew ptaków i solidną dawkę świeżego powietrza dostajemy gratis.

Warto zatem poszukać najbliższej parkowej siłowni w naszym mieście i poćwiczyć na niej solo, z przyjaciółką, dziećmi lub sąsiadem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here