Wakacje to specyficzny czas dla wszystkich. Jedni decydują się na wymarzony urlop i wypoczynek, dla innych z kolei jest to świetna okazja, by zapewnić sobie dodatkową pracę. Z tej opcji korzysta coraz większa ilość osób, szczególnie studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych – jest to szansa nie tylko na zarobienie dodatkowych pieniędzy, ale również na zdobycie cennego doświadczenia, które w późniejszym czasie może być nam bardzo przydatne. Gdzie i w jaki sposób zatem szukać wakacyjnej pracy?

Zdecydujmy się, jaką pracę chcemy wykonywać

Do wyboru mamy kilka opcji:

  • Możemy poszukiwać pracy ściśle związanej z naszymi zainteresowaniami oraz przyszłością – jeśli więc planujemy studiować informatykę, będziemy rozglądać się za pracą w firmach lub działach z tym związanych, w wakacje bowiem wielu pracowników bierze długie urlopy i pracodawcy zatrudniają na ten okres ludzi na zastępstwo, a dla nas to świetna okazja, by zdobyć doświadczenie.
  • Mamy także możliwość znalezienia jakiejkolwiek pracy, licząc na to, że umowa zostanie nam przedłużona na dłuższy okres czasu. W wakacje jest bowiem o wiele łatwiej gdzieś się zahaczyć, ważne zatem, aby dać z siebie wszystko i pokazać, że zależy nam na czymś więcej, niż tylko wakacyjna praca.
  • Kolejną opcją jest podjęcie typowej pracy wakacyjnej, w celu zarobienia pieniędzy, najczęściej wtedy zatrudniamy się w sklepach jako sprzedawcy, przy rozdawaniu ulotek, czy w call center – nie zarobimy tam kokosów, ale z pewnością odłożymy trochę grosza, by przeznaczyć je na wymarzony cel lub wakacje.

Stwórzmy profesjonalne CV

Nawet poszukując wakacyjnej pracy, musimy podejść do tematu poważnie i stworzyć oryginalne, fachowe dokumenty rekrutacyjne. Warto więc poświęcić na to nieco więcej czasu, ponieważ na podstawie tego dokumentu pracodawca zdecyduje, czy zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną. Dokładnie przemyślmy i rozplanujmy nasze CV, a także zadbajmy o to, by wszelkie informacje były prawidłowe oraz aktualne.

Najlepiej więc postawić na prostotę i klasyczny, elegancki wygląd. Nasz dokument powinien być drukowany na białym tle, w formacie A4 i najlepiej, gdyby mieścił się na jednej stronie. Co do koloru czcionki, koniecznie wybierzmy tradycyjny, czarny – w ten sposób nasze CV będzie bardzo czytelne.

Na samym początku przedstawmy nasze dane osobowe, czyli: imię i nazwisko, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, telefon kontaktowy, a także mail, który posłuży do ewentualnej korespondencji, poniżej warto zamieścić informację o swoim wykształceniu.

Następnie czas na przedstawienie naszej kariery zawodowej, czyli wypisanie dotychczasowych miejsc pracy. Warto zrobić to w sposób bardzo czytelny, na przykład: po lewej stronie umieśćmy nazwę firmy, okres, w jakim w niej pracowaliśmy, a także stanowisko. Po prawej stronie natomiast możemy opisać wykonywaną przez nas funkcję i realizowane przez nas zadania, dzięki czemu pracodawca będzie wiedział, czym zajmowaliśmy się do tej pory i jakie umiejętności posiadamy.

Po opisaniu naszej kariery zawodowej warto wypisać nasze umiejętności, które mogą przydać się na stanowisku, na które aplikujemy, może to być obsługa kasy fiskalnej, znajomość języków obcych, obsługa komputera i pakietu MS Office, czy też prawo jazdy. Na końcu możemy dodać kilka słów na temat swoich zainteresowań, nie zapomnijmy o umieszczeniu klauzuli na końcu dokumentu, bez którego nie będzie on ważny.

Pofatygujmy się osobiście do różnych miejsc pracy

Zawsze lepiej wygląda, jeśli samodzielnie dostarczymy dokumenty do firmy, dając się tym samym trochę poznać. Pamiętajmy, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze, musimy więc dobrze wyglądać, mieć uśmiech na twarzy i odpędzić stres. Z pewnością zyskamy o wiele większe szanse, niż osoby, które aplikują na stanowisko przez internet.

A może wyjazd za granicę?

Nie da się ukryć, że w innych krajach Europy zarobki są znacznie wyższe, dlatego coraz więcej osób decyduje się na pracę za granicą, co nie jest głupim pomysłem. Najlepiej, gdy w danym kraju mamy rodzinę, u której możemy tymczasowo zamieszkać, dzięki czemu zaoszczędzimy pieniądze za noclegi, czy wyżywienie. Jest to doskonała opcja dla ludzi młodych – mogą być pewni, że nie zostaną oszukani i czuć się bezpiecznie, mając przy sobie kogoś z rodziny.

W trakcie wakacji inne kraje oferują mnóstwo prac sezonowych, szczególnie te związane ze zbiorem owoców, warzyw, sprzątaniem, sprzedażą, czy też dorywczą pracą w knajpie. Planując taki wyjazd, musimy być pewni, że nikt nas nie oszuka – sprawdźmy agencję, która nas tam wysyła lub przyszłego pracodawcę, jeśli słaliśmy kandydaturę bezpośrednio do niego.

Pamiętajmy o ubezpieczeniu zdrowotnym, które w każdej chwili może nam się przydać – dzięki niemu nie zapłacimy sporych sum za wizytę u lekarza, czy leczenie szpitalne. Warto też zabrać ze sobą nieco oszczędności, by przetrwać w pierwszych dniach pracy. Obowiązkowo powinniśmy znać język obcy w stopniu komunikatywnym, najczęściej jest to język angielski. Posługują się nim w wielu krajach, dzięki czemu zrozumiemy wszystko, co się do nas mówi i będziemy w stanie przekazywać komunikaty innym osobom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here