Paprotka doniczkowa – co trzeba o niej wiedzieć

Paprotka doniczkowa to jedna z najbardziej popularnych i lubianych roślin, idealnych do domowej hodowli. W pielęgnacji rośliny ważne jest jej regularne podlewanie oraz zapewnienie jej odpowiedniego stanowiska, na odpowiednim rodzaju gleby. Paproć domowa to nie tylko ładna ozdoba mieszkania, ale również roślina, która skutecznie oczyszcza powietrze z toksyn. Warto zatem zadbać o odpowiednie warunki dla niej, aby zdrowo rosła jak najdłużej.

Paproć doniczkowa – stanowisko i wymaganie glebowe

W naturze paprotka rośnie w dolnych, zacienionych partiach lasu, na próchnicznym i wilgotnym podłożu, dlatego też podobnych warunków będzie potrzebowała w domowym zaciszu. W domu najlepsze stanowisko dla rośliny to miejsce widne, ale nie narażone na bezpośrednią ekspozycję na promienie słoneczne. Liście paprotki są bardzo wrażliwe i łatwo ulegają poparzeniom, dlatego roślina będzie miała fatalne warunki do rozwoju na południowym oknie. Paprocie dobrze rosną w glebie żyznej, przepuszczalnej, o kwaśnym odczynie, dlatego też w doniczce najlepiej umieścić kompostową ziemię z dużą ilością próchnicy oraz torfu.

Podlewanie, temperatura i wilgotność powietrza

Domowe paprocie wymagają regularnego podlewania, jednak należy robić to tak, aby nie spowodować nadmiernej wilgotności w doniczce. Wystarczy na dnie umieścić warstwę drenażu (świetnie sprawdzi się do tego keramzyt), która spowoduje, że woda nie będzie zalegać na dnie doniczki. Optymalne warunki dla paprotek to temperatura powietrza w pomieszczeniu wynosząca około 19-22 stopnie Celsjusza oraz dość duża wilgotność. O takie warunki niestety trudno zimą, ale można sobie z tym poradzić, wybierając gatunki, które dobrze radzą sobie ze zmiennymi temperaturami takie jak: nefrolepis sercolistny i wyniosły. Zimą, gdy w mieszkaniu jest bardzo ciepło i sucho, paprotkę można przenieść w miejsce blisko nawilżacza powietrza lub odkrytego akwarium, a doniczkę najlepiej postawiać na podstawce z wodą z dodatkiem kulek keramzytu.

Nawożenie paproci domowych

Paprotkę doniczkową warto zasilić nawozem, zwłaszcza w okresie jej wzrostu, czyli od marca do lipca. Wówczas można go podawać nawet co tydzień. Z kolei od lipca do października podawanie nawozu należy ograniczyć i zasilać nim roślinę jedynie co 3 tygodnie, a w czasie jej odpoczynku, czyli od października do lutego – całkowicie zaprzestać nawożenia. Paproć doniczkową można również wzmacniać domowymi sposobami. Jednym z nich jest podlewanie rośliny roztworem wody z mlekiem, które działa na glebę zakwaszająco, zapobiegając przed atakiem szkodliwych grzybów. Należy jednak pamiętać, aby taką kurację przeprowadzać nie częściej, jak raz w miesiącu. Domowym sposobem na pielęgnację paproci jest również nawóz z herbacianych fusów. Liście herbaty wystarczy zaparzyć i ostudzić, a następnie rozłożyć na powierzchni gleby bądź zakopać w doniczce.

Przesadzanie domowych paprotek

Paproć wystarczy przesadzić raz na kilka lat, najlepiej wczesną wiosną. Obfite podlanie rośliny tuż przed przesadzeniem ułatwi wyjęcie jej z doniczki. Wystarczy mocno chwycić podstawę paproci i dodatkowo odwrócić donicę do góry dnem, a następnie przenieść do większego pojemnika ze świeżą ziemią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here