Obchody 11 listopada w dużych miastach

0
1359

Początki Święta Niepodległości

Jedenastego listopada w Polsce obchodzony jest Dzień Niepodległości. To szczególna data w dziejach naszego kraju. Jedenastego listopada został zawarty rozejm w Comigne, będący zakończeniem I wojny światowej. Dzień wcześniej, czyli 10. listopada 1918 roku do Warszawy przybył Józef Piłsudski. 11. listopada przejął władzę wojskową z rąk Rady Regencyjnej. Co ciekawe ta data ma jedynie symboliczne znaczenie. Niewiele osób wiedziało o przybyciu Piłsudskiego do Warszawy. Wbrew powszechnej opinii, witało go jedynie kilku zaprzyjaźnionych współpracowników. W pierwszych latach po wojnie święto miało charakter wojskowy i było obchodzone w Warszawie w pierwszą niedzielę po 11 listopada. Jednak nie od razu było to możliwe. W 1919 roku nadal trwały walki o ostateczne granice Rzeczypospolitej. Pierwsze obchody miały miejsce w listopadzie 1920 roku. W 1926 roku Józef Piłsudski ustanowił 11. listopada dniem wolnym od pracy dla urzędników państwowych. od tej pory tego dnia na placu Saskim w Warszawie odbywały się przeglądy pododdziałów i defilada. Oficjalnie 11 listopada został ustanowiony dniem niepodległości dopiero w 1937 roku.

Obchody Święta Niepodległości po 1945 roku

Późniejsze burzliwe losy Państwa Polskiego nie zawsze sprzyjały obchodom Dnia Niepodległości. Po 1945 roku zostało ono całkowicie zniesione przez władze komunistyczne. Od tej pory najważniejszym świętem państwowym była rocznica manifestu PKWN obchodzona 22. lipca nazywana Narodowym Świętem Odrodzenia Polski. Wspominanie, a tym bardziej świętowanie 11. listopada było całkowicie nielegalne. Mimo to środowiska patriotyczne organizowały potajemne zgromadzenia z tej okazji.

Obchody dziś

Po 1989 roku przywrócono Narodowe Święto Niepodległości. Od tej pory można już w pełni legalnie i jawnie obchodzić te uroczystości. W największych miastach Polski organizowane są pochody i marsze. W Warszawie uczestniczą w nich najwyższe władze państwowe. Często również dla uczczenia niepodległości naszego kraju organizowane są równego rodzaju wydarzenia sportowe między innymi biegi uliczne czy rozgrywki drużynowe. Zgodnie z tradycją w Warszawie odbywa się defilada. Podczas obchodów, niemal na każdym kroku widoczna jest flaga Polski, czy kotyliony patriotyczne na klapach marynarek. Składane są kwiaty przy pomnikach Józefa Piłsudskiego i innych bohaterów narodowych.

Czytaj więcej na https://okolicznosciowe.com.pl/blog/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here