Na pewno słyszałeś o leczeniu energią cieplną, ale czy wiesz o tej dziedzinie coś więcej? Jeśli nie, to zaraz wszystko stanie się jasne.
Termoterapia to rodzaj fizykoterapii, w którym w celach leczniczych została wykorzystana energia cieplna. Możemy dostarczać lub zabierać ciepło od organizmu i to właśnie ze względu na te procesy wyróżniamy zabiegi zwane ciepłownictwem (doprowadzanie ciepła do organizmu) i zimnolecznictwem (zabieranie ciepła organizmowi). Bez względu na zabieg oba mają to samo znaczenie biologiczne, tzn. rozluźniają mięśnie, zmieniają nasilenie bólu. Dodatkowo poprzez działanie zimnem można zahamować ostre odczyny zapalne, a leczenie ciepłem może zniwelować przewlekłe procesy zapalne.
Ciepłownictwo dzieli się na dwa rodzaje ze względu na sposób dostarczania ciepła. Możemy ciepło doprowadzić do tkanek (Hydroterapia, w której wykorzystuje się wodę w temperaturze minimum 36 stopni Celsjusza; balneoterapia; zabiegi parafinowe) lub ciepło wzbudzone w tkankach (metoda ultradźwięków, metoda prądów wielkiej częstotliwości, terapia promieniowania IR).
W zimnolecznictwie wykorzystywane są metody hydroterapii wodą o temperaturze od 36 do 0 stopni Celsjusza; okładów z lodu; rozpylania cieczy, których zadaniem było chłodzenie oraz krioterapia (zastosowanie temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza).
Leczenie ciepłem ma swoje zastosowanie w chorobach zwyrodnienia stawów, w przypadku wzmożonego napięcia mięśni, chorób układów krążenia lub otyłości. Przeciwwskazaniami do stosowania leczenia ciepła mogą być świeże i otwarte rany, nowotwory, krwawienia, cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze.
Negatywnymi skutkami ciepłolecznictwa mogą być: problemy z krążeniem i zaburzony rytm serca, poparzenia, utrata wody i soli mineralnych skutkująca odwodnieniem, krwawienie i obrzęki. W razie wystąpienia tych objawów należy natychmiastowo przerwać terapię ciepłem.
Ciepło i zimno może mieć duży wpływ na nasze zdrowie, nawet bardzo pozytywny jeśli termoterapia jest zastosowana w odpowiedni sposób dostosowane i zalecany przez specjalistę.

http://www.med-online.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here