Kuchnia otwarta czy zamknięta

Pomysłów na aranżację wymarzonej kuchni może być wiele. Jedną z ważnych kwestii, które musimy rozstrzygnąć przy jej projektowaniu, jest pytanie, czy chcemy, aby była oddzielnym, zamkniętym pomieszczeniem, czy pozostała otwarta na salon lub jadalnię. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, a to, na które się zdecydujemy, zależy tylko od nas samych. Warto jednak przed ostatecznym podjęciem decyzji rozważyć wszystkie za i przeciw.

Strefa otwarta

Płynne przejście przestrzeni z kuchni w inne wnętrza daje nam duże pole do popisu w kwestii aranżacji. Kuchnia może być zupełnie otwarta, a jej granice wyznaczyć możemy innymi materiałami na podłodze i ścianach. Możemy też tylko częściowo odgrodzić ją na przykład niskim blatem. Dzięki temu zyskamy dodatkowy stół, do którego warto dobrać barowe krzesła.

Meble kuchenne w takim przypadku powinny być spersonalizowane i dopasowane do wystroju sąsiednich wnętrz. Obicia krzeseł dopasujmy do foteli i tekstyliów. Świetnie sprawdzą się drewniane frontony, kolorystycznie zgrywające się z meblami w salonie. Zdecydowanie dobrym pomysłem będą szafki w zabudowie, które ukryją sprzęt AGD, taki jak lodówka, mikrofala, zmywarka, a nawet okap. Przy kuchni widocznej cały czas, ważne jest utrzymanie w niej porządku. Pomogą w tym specjalne szafki do przechowywania środków czystości oraz kosze do segregacji odpadów.

Niemałą zaletą otwartej kuchni jest duża przestrzeń, a co za tym idzie większy dostęp do światła dziennego, a to wszystko dzięki oknom znajdujących się w innych pomieszczeniach. Znakomicie sprawdzi się także oświetlenie podszafkowe. Dzięki niemu wygodnie skorzystamy z kuchni bez konieczności włączania wszystkich świateł.

Odrębna przestrzeń

Ogromną zaletą kuchni, jako samodzielnego pomieszczenia jest możliwość stworzenia w niej kompletnie nowej aranżacji, różniącej się od innych pokoi. Możemy swobodnie eksperymentować z doborem materiałów i kolorów. Kolor dodatków i sprzętu kuchennego możemy dopasować do ścian i frontów szafek. Możemy nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru, eksperymentując na przykład z modnym czarnym marmurem lub szalonymi połączeniami barw, które niekoniecznie sprawdziłyby się w jadalni czy salonie. Z łatwością uda nam się również ukryć przed gośćmi nasze kulinarne wpadki i niepowodzenia za zamkniętymi drzwiami.

Przy takim rozwiązaniu, kuchnia może wydawać się niestety nieco mniejsza. Istnieje na szczęście wiele nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym zaoszczędzimy dużo przestrzeni. Aby wszystkie przedmioty były zawsze na swoim miejscu, przydadzą się takie funkcjonalne rozwiązania, jak szafki narożne oraz systemy segregacji szuflad. Niezwykle praktyczne będą pojemne, łatwo wysuwane kosze typu Cargo, jak również system Cargo Blum, czyli wewnętrzne szuflady ukryte w szafkach gospodarczych. Ich warianty można znaleźć zarówno do niskiej, jak i wysokiej zabudowy. Kosze do szafek narożnych, specjalna wysuwana półka, tak zwana nerka, czy szuflady Sambox pomogą w porządkowaniu niewielkich przestrzeni.

W kwestii oświetlenia warto postawić na typowo kuchenne rozwiązania, na przykład kolorowe lampy o geometrycznych kształtach lub popularne „nagie” żarówki. Tutaj również znakomicie sprawdzą się podświetlane szafki oraz automatycznie zapalane lampki LED, ukryte w szufladach.

Kuchnia na miarę czasów

Układ naszego mieszkania i poszczególnych pomieszczeń zależy tylko od nas. Jednak niezależnie od tego, czy wolimy kuchnię otwartą, czy zamkniętą, warto zadbać o to, aby była ona wygodna i nowoczesna. Obecnie zarówno nowoczesne, minimalistyczne wnętrza, jak i te nawiązujące do klasycznego wystroju, można zaopatrzyć w najnowsze funkcjonalne rozwiązania.

Podświetlane szafki, kuchenki indukcyjne czy wygodne systemy porządkowania szafek nikogo już nie dziwią. Normą stają się też takie gadżety jak wmontowane do zabudowy kuchennej ładowarki bezprzewodowe, czy minipuszki pop-up do ukrycia gniazdek elektrycznych. Dzięki nim kuchnia stanie się bezpiecznym i stylowym wnętrzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here