Jedziesz na narty? Sprawdź, jak się przygotować!

Wykorzystaj sezon narciarski, póki trwa, bo na kolejny będziesz musiał czekać rok. Czym prędzej wyciągnij z piwnicy buty i narty, a może nawet deskę. Przejrzyj oferty popularnych ośrodków za granicą, a także opcje last minute. Być może uda Ci się nie tylko spędzić cudowny czas, ale i zaoszczędzić! Zanim jednak wsiądziesz w auto, autobus czy pociąg, zadbaj o ochronę na stoku – wykup ubezpieczenie.

EKUZ + ubezpieczenie medyczne, czy warto?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która upoważnia do korzystania z darmowej opieki medycznej na terenie Unii Europejskiej w takim samym stopniu, w jakim przysługuje ona obywatelom danego kraju. Jest odpowiednikiem ubezpieczenia zdrowotnego z NFZ-u. Jeśli wyjeżdżasz za granicę często, na długo lub celem uprawiania sportów – w tym narciarstwa i snowboardingu – koniecznie ją wyrób.

Ale EKUZ to nie wszystko. Jeśli za granicą opieka medyczna jest częściowo lub całkowicie płatna, przydarzy Ci się uraz wymagający skomplikowanego leczenia albo wybierzesz się poza Unię Europejską, EKUZ przyda Ci się w niewielkim stopniu lub wcale. Tu pojawia się ubezpieczenie turystyczne z ochroną kosztów leczenia. To właśnie ono pokryje koszty tych usług, zabiegów czy leków, których nie obejmuje EKUZ.

Jeśli wybierasz się na narty do Polski lub jednego z południowych sąsiadów, koniecznie przeczytaj poradnik: Wyjazd na narty do Czech – jakie ubezpieczenie?. Znajdziesz w nim kompleksowe opracowanie dotyczące ubezpieczenia turystycznego na narty. Przyda Ci się nawet w przypadku wyjazdu w Alpy.

Co daje OC w ubezpieczeniu narciarskim

Co daje OC w ubezpieczeniu narciarskim?

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne nie obejmuje OC. Osobom, które wybierają się za granicę, by leżeć na plaży, pływać w basenie przy hotelu lub niespiesznie zwiedzać malownicze uliczki miasteczek i wsi, ochrona odpowiedzialności cywilnej raczej się nie przyda. W ich przypadku OC może się okazać zbędnym wydatkiem.

Sytuacja wygląda zgoła inaczej w odniesieniu do Ciebie. Jako narciarz lub snowboardzista spędzasz wolny czas bardzo aktywnie. Niektórzy ubezpieczyciele wręcz zaliczają obie te dyscypliny do sportów podwyższonego ryzyka. Ponieważ na stoku, zwłaszcza w popularnej lokalizacji, będą Cię otaczać tysiące osób, może się zdarzyć, że w jedną z nich nieumyślnie wjedziesz, potrącisz ją lub uderzysz kijkiem. Jeśli stanie jej się krzywda fizyczna bądź uszkodzony zostanie jej sprzęt, ma prawo zażądać od Ciebie odszkodowania. Kto zapłaci pieniądze? Jeśli nie masz OC – Ty. Jeśli przezornie je wykupiłeś – ubezpieczyciel.

Czy warto ubezpieczać bagaż i sprzęt sportowy

Czy warto ubezpieczać bagaż i sprzęt sportowy?

Wszystko zależy od tego, dokąd jedziesz. Jeśli wybierasz się swoim autem do ośrodka, w którym stacjonujesz co roku, doskonale znasz się z właścicielami i jesteś przekonany o jakości zabezpieczeń w pokojach, ochrona bagażu może nie być Ci potrzebna. Co innego ochrona sprzętu sportowego – ta może się sprawdzić. Jeżeli kupiłeś nowe narty, buty i dodatki, docenisz częściowy zwrot pieniędzy w przypadku ich kradzieży, utraty lub zniszczenia.

Większość ludzi wozi w torbie podróżnej gadżety elektroniczne. Drogi smartfon, laptop, kamerę, aparat… Lubimy mieć kontakt ze światem, a także móc na bieżąco zweryfikować, co słychać u znajomych, którzy zostali w domu, szkole czy pracy. Jeśli Ty też zabierasz ze sobą na narty elektronikę, rozszerz polisę o ochronę sprzętu elektronicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here