leczenie nerwicy

Nerwica to rodzaj zaburzenia, które można skutecznie wyleczyć. Jednak, aby wdrożyć efektywną terapię, potrzebna jest właściwa diagnostyka pacjenta. W dzisiejszym artykule omówimy nieco szerzej definicję nerwicy, a także opiszemy sposoby jej leczenia.

Czym jest nerwica?

Nerwica to psychogenne zaburzenie czynnościowe. W jej przebiegu pojawiają się zaburzenia czynności poszczególnych narządów. Jednocześnie nie ulega zmianie ich struktura anatomiczna. Objawy nerwicy mogą występować w 3 zasadniczych sferach – somatycznej, emocjonalnej i sferze zachowań. Mechanizmów powstawania tego typu zaburzenia może być wiele. Dlatego każdy pacjent z podejrzeniem nerwicy musi być traktowany w sposób indywidualny. Dotyczy to zarówno diagnostyki, jak i sposobu leczenia zaburzeń.

Warto zdać sobie sprawę, że do nerwicy nie da się przyłożyć jednego, uniwersalnego szablonu. Nie można skupiać się wyłącznie na skutkach, ale przede wszystkim szukać przyczyn zaburzeń o charakterze nerwicy.

Jak wygląda leczenie nerwicy?

Wiele osób uważa, że nerwica to rodzaj zaburzenia, które należy leczyć farmakologicznie. Faktycznie w terapii nerwicy specjalista może zalecić przyjmowanie leków. W przypadku, kiedy chory ma silne lęki, które nie pozwalają mu normalnie funkcjonować, lekarz może zapisać leki, które mają złagodzić te symptomy. Najczęściej są to środki uspokajające, obniżające napięcie, a także antydepresyjne. Niestety środki farmakologiczne działają doraźnie. Potrafią złagodzić pojawiające się objawy, ale nie usuną ich przyczyn. Leki nie będą w stanie uwolnić chorego od lęków i zaburzeń. Dlatego tak ważna w leczeniu nerwicy jest psychoterapia.

Podłoże nerwicy stanowią problemy psychologiczne pacjenta. Reakcje o charakterze nerwicowym potrafi wyzwolić jedna, trudna sytuacja. Może to być utrata pracy, problemy ekonomiczne, mobbing czy strata ważnej osoby. Powodów pojawienia się nerwicy może być wiele. Czasem nie są to traumatyczne przeżycia. Dla chorego mają jednak tak duże znaczenie, że wywołują reakcję nerwicową.

Zadaniem psychoterapeuty jest dotarcie do przyczyn, a nie leczenie skutków zaburzenia. Psychoterapeuta musi poznać istotę problemów pacjenta i uświadomić mu jego konflikty wewnętrzne. Specjalista powinien okazać wsparcie pacjentowi, jak również zapewnić mu optymalne warunki do zmierzenia się z własnymi demonami. Psychoterapeuta pomaga odkryć zaburzenia w postrzeganiu samego siebie i swoich doświadczeń. Wspiera pacjenta w poszukiwaniu przyczyn tych zaburzeń i ostatecznie pomaga rozprawić się ze sprawami z przeszłości. Celem psychoterapii jest również rozwiązywanie pojawiających się konfliktów i budowanie u pacjenta poczucia własnej wartości. Zdobywanie umiejętności interpersonalnych pozwala pacjentowi zyskać pewność siebie, co jest pierwszym krokiem do pokonania nerwicy.

Nerwica – leczenie

Jeśli szukasz profesjonalnej pomocy terapeuty, zajrzyj na stronę psychomedic.pl. Znajdziesz na niej możliwość rezerwacji terminu wizyty. Psychoterapeuta z poradni Psycho Medic przedstawi Ci optymalny i najbardziej efektywny sposób leczenia stwierdzonych zaburzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here