Dieta ketogeniczna: Jak zacząć dietę niskowęglowodanową?

Podobnie jak wiele innych diet odchudzających, dieta ketogeniczna najtrudniejsza jest na początku. Oprócz dużej dawki motywacji i samozaparcia, keto wymaga od nas poznania jasnych, ale dość restrykcyjnych w porównaniu do diety tradycyjnej zasad. Jak łatwo wprowadzić je w życie i zacząć szczęśliwe życie z keto Przedstawiamy Wam kilka porad, które pomogą Wam na początku Waszej drogi do wymarzonej sylwetki.

1. Dowiedz się jak najwięcej

Może to banalna porada, ale postaraj się przede wszystkim zrozumieć, czym jest dieta ketogenna. Będzie Ci dużo łatwiej, kiedy pojmiesz jej działanie, dowiesz się, czym tak naprawdę jest ketoza, zaznajomisz się z przykładowymi jadłospisami i listami dozwolonych produktów. Korzystaj z rzetelnych źródeł i podchodź do keto optymistycznie, ale i z dużym rozsądkiem!

2. Zacznij spokojnie

Być może masz już za sobą inne diety, a nawet próby przejścia na keto – jeśli tak, to wiesz, jak trudny jest pierwszy krok. Dodatkowo początkowa faza diety wysokotłuszczowej może kojarzyć Ci się z silną reakcją organizmu, której masz prawo się obawiać – zwłaszcza po przeczytaniu często przesadzonych informacji w Internecie. Skoro jednak decydujesz się na tak dobry dla swojego zdrowia i figury krok, jakim jest przejście na dietę ketogenną, ułatw swojemu organizmowi ten proces i odpowiednio go przygotuj!

Jeśli przeraża Cię wizja nagłego spadku ilości przyswajanych cukrów, zacznij ograniczać je w kontrolowany, stopniowy sposób, zanim dieta niskowęglowodanowa w pełni zagości w Twoim życiu.

  • Rano musisz wypić kawę z dwiema łyżeczkami cukru? Zanim całkowicie przestaniesz ją słodzić, daj sobie chwilę na przyzwyczajenie się do smaku napoju z jedną łyżeczką.
  • Lubisz zjeść ciastko po obiedzie? Spróbuj zastąpić je kilkoma orzechami i zaprzyjaźnij się z gorzką (90% kakao) czekoladą.
  • Uwielbiasz ten jeden, przepyszny, kupny sos czy dressing? Stwórz własną wersję – bez węglowodanów!

3. Pij dużo wody

Większość z nas pije za mało wody – a ta jest szczególnie ważna podczas odchudzania się, ma bowiem wpływ na pracę naszego układu pokarmowego i pomaga ograniczyć problemy trawienne. Dieta ketogeniczna sprzyja zwiększonej produkcji moczu, dlatego, także by uniknąć popularnego w początkowej fazie keto odwodnienia, przyzwyczajaj się do picia odpowiedniej ilości wody jeszcze zanim ketoza na stałe zagości w Twoim organizmie.

4. Opróżnij szafki i zacznij planować zakupy

Wiele z nas ma w kuchni szafkę ze słodyczami i przekąskami na czarną godzinę: być może przechowujesz tam chipsy na wieczorne seanse filmowe albo ciasteczka dla gości, które sama chętnie zjadasz, kiedy najdzie Cię ochota. Pożegnaj zawartość tej szafki i zapełnij ją czymś innym, nawet przyborami kuchennymi. Pamiętaj, chociaż to pozornie oczywiste: jeśli nie masz czegoś w domu, to w chwili słabości tego nie zjesz.

Nie rób zapasów, planuj posiłki i kupuj tylko niezbędne do ich przygotowania składniki. Możesz spróbować wprowadzania małych zakupów do rozkładu dnia – spada wtedy ryzyko, że podczas cotygodniowych dużych zakupów w supermarkecie do Twojego koszyka trafią zbędne produkty. Zaprzyjaźnij się też z listami zakupów, na których umieścić należy konkretne pozycje, dzięki którym Twoimi zakupami nie będą kierować zachcianki („gorzka czekolada” zamiast „coś słodkiego”, „20 dag sera gouda” zamiast „coś do chleba”). Jest to szczególnie ważne, jeśli próbowałaś już różnych diet odchudzających i zdajesz sobie sprawę z tego, że Twoim problemem jest podjadanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here