Czy karmiąc piersią, powinnaś dopajać swoje niemowlę? Sprawdź

Dopajanie dziecka budzi wśród rodziców wiele wątpliwości. Czy podawanie herbatki dla niemowląt lub wody w czasie upałów lub w momencie wystąpienia czkawki jest zasadne, jeśli mama karmi piersią? Dowiedz się więcej.

Dopajanie przy karmieniu piersią nie jest wskazane

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rekomendują wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia maluszka. Zalecenia te dotyczą nie tylko podawania pokarmów, ale również pojenia. Dzieci w tym okresie nie potrzebują wody ani herbatek dla niemowląt – mleko matki w zupełności im wystarczy.

Dopajanie na etapie karmienia piersią często wiąże się z negatywnymi konsekwencjami:

  • może wpłynąć na zmniejszenie laktacji – produkcja mleka zwalnia, jeśli maluch jest rzadziej przystawiany do piersi;
  • niepotrzebnie napełnia brzuch dziecka i obniża jego zapotrzebowanie na pokarm;
  • może zaburzać odruch ssania – jeśli płyny są podawane w butelce ze smoczkiem.

Pokarm mamy zaspokaja nie tylko głód

Mleko matki zastępuje nie tylko posiłki, ale również wodę, herbatki dla niemowląt i inne napoje. Dlatego z piersi najpierw wypływa pokarm o wodnistej konsystencji, który staje się coraz gęstszy i bardziej kaloryczny.

Nawet gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, mleko mamy całkowicie wystarczy do zaspokojenia pragnienia maluszka, który pobiera wtedy zaledwie kilka łyków – pokarm o wodnistej konsystencji.

Nie należy także dopajac niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym.  

Dopajanie niemowlęcia – kiedy jest konieczne?

Zgodnie z zaleceniami ekspertów niemowlę należy dopajać dopiero niemowlęta, których dieta jest rozszerzana o nowe produkty. 

Specjaliści rekomendują przede wszystkim wodę. Dzieciom do 1. roku życia nie poleca się podawania innych napojów takich jak soki owocowe czy herbatki. 

Woda to najzdrowsze źródło płynów, które powinno znaleźć się w diecie niemowląt. Najszybciej gasi pragnienie, a ponadto nie dostarcza żadnych dodatkowych kalorii. Podając dziecku wodę, istotną rolę odgrywa jej rodzaj. Eksperci zalecają niegazowaną wodę niskozmineralizowaną (<500 mg / 1 l rozpuszczonych składników) oraz niskosodowe (<20 mg jonów sodu / 1 l). 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here