Czy fotowoltaika jest opłacalna dla przedsiębiorców

Dotychczas o fotowoltaice mówiło się najczęściej w odniesieniu do inwestorów prywatnych, którzy panele słoneczne wykorzystywali do produkcji prądu na własne potrzeby. Od tego roku może to jednak ulec zmianie i korzystanie z paneli solarnych stanie się bardziej opłacalne także dla przedsiębiorców. Sprawdź, czym to jest spowodowane.

Dlaczego przedsiębiorcy powinni rozważyć inwestycję w panele fotowoltaiczne?

Jednym z powodów, dla których przedsiębiorcy powinni zainteresować się możliwościami, jakie daje fotowoltaika, jest optymalizacja kosztów utrzymania firmy. Coraz więcej słyszy się o wzroście kosztów energii pozyskiwanej w tradycyjny sposób. Decydując się na zainstalowanie na potrzeby przedsiębiorstwa paneli słonecznych, można znacznie zaoszczędzić na utrzymaniu firmy. To z kolei przekłada się na możliwość inwestycji w dalszy jej rozwój, np. zakup nowych maszyn produkcyjnych czy specjalistycznego oprogramowania. Energia słoneczna jest uznana za źródło odnawialne. Dlatego też, wybierając takie rozwiązanie, można znacząco wpłynąć na poprawę powietrza w miejscu zamieszkania i ogólnie zadbać o środowisko.

Warto wiedzieć, że cały czas zmieniają się przepisy dotyczące wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. W tym roku weszły przepisy ułatwiające ich zakup inwestorom prywatnym. Zatwierdzony został również projekt „Pakiet prosumencki dla firm”, który sprawia, że korzystanie z paneli słonecznych staje się bardziej opłacalne dla przedsiębiorców.

Jakie są główne założenia pakietu prosumenckiego? Co dzięki niemu zyskują przedsiębiorcy?

Pakiet prosumencki to część rządowego programu „Energia Plus”. Jednym z jego głównych założeń jest objęcie definicją prosumenta również przedsiębiorców, dla których produkcja energii przy pomocy paneli słonecznych nie stanowi głównego przedmiotu działalności. Jeśli taki przedsiębiorca wyprodukuje więcej prądu, niż zużywa na bieżąco, to – podobnie jak inwestor prywatny – może przesłać wytworzoną energię do sieci i później w razie potrzeby ją odebrać. Takie udogodnienie wprowadzono dla instalacji o mocy do 50 kW. Rozliczenia energii są też dokonywane w dłuższych cyklach, co pozwala na korzystanie z wyprodukowanej energii, gdy bieżąca produkcja prądu jest niższa.

Sporym udogodnieniem może okazać się również brak obowiązku przygotowywania projektu budowlanego, jeżeli moc instalacji nie przekracza 6,5 kW. To dobra wiadomość dla małych przedsiębiorców, którzy nie potrzebują dużo energii do utrzymania lokali, w jakich prowadzą swoją działalność.

Ustawa wprowadza także możliwość zlokalizowania małych instalacji fotowoltaicznych na terenach, które w planie miejscowego zagospodarowania przestrzennego nie mają przeznaczenia produkcyjnego. Spółdzielnie energetyczne mogą też powstawać na terenach wiejskich i w gminach miejsko-wiejskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here