Co warto wiedzieć przed zakupem wykrywacza metalu?

0
858

Wykrywacze metalu są popularnymi gadżetami na wyposażeniu osób, które lubują się w poszukiwaniu zabytkowych drobiazgów na własną rękę. Przydają się także podczas profesjonalnych prac archeologicznych czy nawet w trakcie badania gruntu w celu wyszukania ukrytych tam kabli. Co jednak należy wiedzieć o takim urządzeniu przed jego zakupem?

Jak działa wykrywacz metalu?

Wykrywacze metali to bardzo proste urządzenia, które swoje działanie opierają na wytwarzaniu pola elektromagnetycznego w cewce znajdującej się w dolnej części. Fale te przenikają do gruntu i wzbudzają pole elektromagnetyczne w znajdujących się tam metalowych obiektach. Właśnie to zaindukowane w obiektach pole elektromagnetyczne jest odbierane przez cewkę i wywołuje sygnał dźwiękowy, który świadczy o znalezisku.

Jak zbudowane są wykrywacze metali?

Wykrywacze metali są zbudowane z kilku podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest wspomniana wyżej cewka, która wzbudza pole elektromagnetyczne i odbiera to, które pochodzi od obiektów ukrytych w ziemi. Powinna być przy tym wykonana z odpornych materiałów, które pozwolą na jej użytkowanie w terenie bez obawy o zniszczenie. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że cewka może być narażona na przykład na kontakt z wilgocią, kurzem lub piaskiem, które nie powinny mieć wpływu na jej działanie.

Drugim bardzo ważnym elementem nowoczesnego wykrywacza metali jest cyfrowy wyświetlacz, który pomaga w identyfikacji znaleziska. W najnowszych modelach można z niego odczytać między innymi cyfrowy identyfikator obiektu, głębokość jego położenia czy też stopień mineralizacji gruntu. Dodatkowo na wyświetlaczu pojawiają się informacje na przykład o stopniu naładowania baterii.

Ważne parametry wykrywacza metalu

Wykrywacz metalu powinien posiadać możliwość regulacji czułości, która może być ustawiana automatycznie lub ręcznie. W drugim przypadku zaleca się zmniejszenie czułości dla gruntów o mniejszej mineralizacji, przez które fale elektromagnetyczne przenikają łatwiej. Z kolei dla gruntów wysoko mineralnych powinniśmy wybierać większą czułość, która pozwoli na lepsze wykrywanie w nich znalezisk pomimo trudniejszego tła.

Oczywiście za czułość wykrywacza, a także za zasięg poszukiwań, odpowiada rodzaj sondy. Zazwyczaj większe i mocniejsze cewki pozwalają na jednoczesne badanie większego obszaru, a emitowane przez nie pole elektromagnetyczne ma szanse na głębszą penetrację gruntu. W efekcie jest większa szansa na sukces poszukiwań.

Kolejną przydatną opcją wykrywacza metalu jest wybiórcza dyskryminacja, która pozwala na automatyczne wykrywanie przedmiotów zbędnych. Dzięki temu podczas swoich poszukiwań skarbów nie będziesz tracił czasu na wydobywanie metalowych śmieci zamiast cennych znalezisk. Pomoże w tym również cyfrowa identyfikacja znalezisk oraz regulowana głośność dźwięku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here