Butelka do karmienia

Młodzi rodzice nigdy nie mieli łatwo. Decyzji do podjęcia po narodzinach dziecka jest tak dużo, że może od tego rozboleć głowa. Zaczynając od  koloru ścian, wyglądu pokoiku, rodzaju łóżeczka, wanny, chodzika, nosidła, torby, bucików, kończąc na pozornie błahym wyborze, jakim jest butelka do karmienia. I tutaj okazuje się, butelek do karmienia jest tak dużo rodzajów i typów, że może być to zbyt trudne, aby samemu podjąć najlepszą decyzję. Aby ją ułatwić, przedstawiamy podstawowe typy butelek do karmienia i ich podstawowe charakterystyki, na które trzeba zwrócić uwagę. Ułatwią one wybór odpowiedniej butelki dostosowanej do potrzeb naszego malucha.

Producenci wychodzą nam naprzeciw

Na szczęście w tym przypadku jest tak, że mamy wybór. W latach 80-tych i 90-tych XX wieku było tak, że ze sklepu kupowało się to co było dostępne. Te czasy już się skończyły i możemy wybierać nie tylko z pośród butelek o różnych kształcie, co będzie potem warunkowało ich podstawowe zastosowanie. Mamy do wyboru różne materiały, różne wzory, umieszczone na butelkach różne miarki (odpowiednia jednostka objętości) oraz dodatkowe uchwyty, czy całe systemy antykolkowe. Rozeznanie się w tych wszystkich funkcjonalnościach nie jest łatwe, ale warto kierować się postawionym sobie schematem potrzeb. Kierowanie się w tym przypadku ceną spowoduje, że w wielu przypadkach kupimy butelkę tańszą, ale gorszej jakości lub całkowicie nieodpowiednią dla naszego dziecka. W tym przypadku wydamy podwójnie i na to samo wyjdzie.

Czym się kierować przy wyborze butelki

Odpowiednia butelka i dobrany do niej smoczek to jedne z ważniejszych akcesoriów, które rodzice posiadają w swoim arsenale. Po pierwsze warto wiedzieć, że prawdopodobnie będziemy mieli więcej niż jedną butelkę do karmienia naszego malucha. Do wyboru mamy butelkę podstawową do mleka, butelkę do kaszki oraz butelkę/kubek niekapek (najlepiej sprawdza się do napojów lub wody dla starszych dzieci). Smoczek powinien być dobrze dopasowany do butelki. Nie może przeciekać i rozszczelniać się. Przede wszystkim powinno nam zależeć na tym by podawanie pokarmu sobie ułatwić, a nie utrudnić. Na etykiecie butelki należy sprawdzić z jakich materiałów została wyprodukowana butelka. Trzeba sprawdzić czy nie zawiera toksycznych materiałów. Brak informacji o tworzywie również może zastanawiać i w mojej ocenie dyskwalifikuje taki produkt. Klauzula, że produkt jest dostosowany do kontaktu z żywnością i jakiej procedurze sterylizacji może podlegać to bardzo ważne informacje. Warto wziąć tą butelkę do ręki i subiektywnie, na wyczucie ją zważyć. Butelka może być bardzo finezyjnie zaprojektowana i na pierwszy rzut oka może nam się bardzo podobać, ale gdy jest ciężka i niewygodna w uchwycie, to nie będzie spełniała swojej funkcji. Innowacją w tym zakresie są systemy antykolkowe, które zapewniają utrzymanie odpowiedniego ciśnienia podczas karmienia dziecka. Dzięki temu dziecko nie zasysa zbyt dużej ilości powietrza i nie dochodzi tak często do powstawania kolki. Butelka, którą wybierzemy ma sprawić, że karmienie przebiegnie bez wysiłku, czyniąc je bardziej przyjazne i komfortowe zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Duży wybór butelek dostępny jest między innymi na: https://www.doz.pl/apteka/k4562-Butelki.

Jaką pojemność wybrać?

Nie na ilość, a na jakość. W pierwszych miesiącach życia butelka dla dziecka powinna być mniejsza. Niemowlak sam nie poradzi sobie z wielką butlą i powinno być to dostosowane do niego. Zasada im większa tym lepsza, nie sprawdza się tutaj. W miarę rozwoju dziecka butelka powinna „rosnąć” razem z nim.

Higiena sprawą podstawową!

Butelkę, zgodnie z zaleceniami producenta, powinno się myć po każdym użyciu. Najlepiej robić to bezpośrednio po użyciu, aby nie pozostawały w niej osady z pokarmu, które są siedliskiem bakterii. Można również wykorzystać do tego odpowiednią szczoteczkę lub jeśli butelka przystosowana jest do mycia w zmywarce wykorzystać ten sprzęt gospodarstwa domowego. Nawet po umyciu butelki należy ją sterylizować. Niemowlę posiada zbyt słaby układ odpornościowy, aby mógł sam poradzić sobie z bakteriami na tym etapie życia. Znaczenie ma również materiał z jakiego jest wykonana butelka. Mamy do wyboru butelki szklane oraz plastikowe. Z tymi szklanymi trzeba bardziej uważać, bo są one cięższe i mogą się zbić. Są one jednak bardziej higieniczne. Plastik jest materiałem porowatym i w tych zagłębieniach materiału niewidocznych dla oka, mogą gromadzić się bakterie. Plastik jest jednak materiałem lżejszym i wygodniejszym w użytkowaniu. Do decyzji rodzica należy, który rodzaj wybrać. W późniejszym okresie można zastąpić butelkę kubkiem niekapkiem. Jest to idealny wstęp do nauki picia ze zwykłego kubka.

Butelka do kaszki?

Butelki do kaszki niewiele różnią się od tych do mleka. W tym przypadku kluczową rolę gra rodzaj materiału, z którego jest wykonana butelka oraz rodzaj zastosowanego smoczka. Kaszka jest pokarmem gęstszym od mleka. Ważne jest, żeby otwór smoczka był większy i dostosowany do tego rodzaju pokarmu. Materiały stosowane w tego typu butelkach zapobiegają przywieraniu gęstego i kleistego pokarmu do ścianki butelki. Warto też zwrócić na to uwagę, żeby butelka miała tą funkcjonalność.

Wybór pierwszego zestawy do karmienia powinien być dobrze przemyślaną decyzją. Należy pamiętać, że jak coś nam lub dziecku nie odpowiada to zawsze można zmienić butelkę. Jest to lepsze niż męczyć się z nią nieustannie. Ważne jest dostosowanie butelki do wieku dziecka. Należy pamiętać też o podstawowych zasadach karmienia. Nie należy karmić dziecka w pozycji leżącej, gdyż bardzo łatwo w tym przypadku o zakrztuszenie. Wybór dobrej butelki zaoszczędzi nam wiele nerwów i stresów. Warto poświęcić tej decyzji odpowiednią chwilę.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here