Pokrzywa: właściwości i zastosowanie dla zdrowia i urody

0

 

Pokrzywa jest znana wszystkim doskonale. Kto choć raz w życiu się nią ,,nie poparzył” ? Chyba każdy miał tą przyjemność w związku z czym pokrzywa nie cieszy się dobrą sławą. Tymczasem trzeba przyznać, że ta znana wszystkim roślina ma liczne zastosowanie dla zdrowia i urody. Znajdziemy ją rosnąca praktycznie na całym świecie. Liczne właściwości pokrzywy pomagają na problemy skórne, ma świetny wpływ na włosy oraz wspiera organizm. Na rynku znajdziemy wiele produktów zawierających w swoim składzie pokrzywę, są wśród nich kremy, maseczki, szampony czy żele. Pokrzywa nadaje się do stosowania od zewnątrz w postaci kosmetyków i płukanek, a także od wewnątrz w postaci naparów czy dodatków do jedzenia. Jeśli masz taką możliwość wybierz się na spacer i nazbieraj młodych pokrzyw, które potem wykorzystasz dla swojego zdrowia i urody.

Zastosowanie pokrzywy dla zdrowia i urody

Na liczne właściwości pokrzywy wpływa fakt, że jest ona bogactwem mikroelementów takich jak żelazo, potas i wapń, witaminy C oraz A, K i witamin z grupy B. Pokrzywa zawiera także kwasy organiczne, garbniki, duże ilości chlorofilu, aminy biogenne, fitosterole, karotenoidy. Wykorzystaj jej potencjał z korzyścią dla siebie.

Pokrzywa doskonale wpływa na włosy. Skutecznie pomaga walczyć z wypadaniem włosów, jest nieoceniona w przypadku łupieżu oraz innych chorób skóry głowy. Jeśli twoje włosy są zniszczone i brakuje im blasku to sięgnij po płukankę z pokrzywy. Możesz ją zrobić samodzielnie. Taki domowy kosmetyk jest niezwykle skuteczny i darmowy. Płukanki z pokrzyw nie są polecane dla blond włosów bo mogą im nadać zielonkawego odcienia. Skorzystaj z właściwości pokrzywy dla poprawy stanu Twoich włosów.

Jest dobrodziejstwem dla skóry. Wzmacnia skórę, dba o jej młody wygląd dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy, które pomagają kontrolować wolne rodniki. Stosuj pokrzywę, a dłużej będziesz się cieszyć młodo wyglądającą cerą. Z kolei zawartość krzemu zbawiennie wypływa na cerę z trądzikiem. Roślina ta posiada właściwości bakteriobójcze oraz przeciwzapalne.

Pokrzywa, a właściwie napar z niej ma właściwości kojące. Kompres namoczony w nalewce z pokrzywy pomaga na bolące stawy i mięśnie. Dobrze jest się wykąpać w naparze z tej rośliny, zwłaszcza gdy cierpimy na bóle reumatyczne i mięśniowe. Płynem z pokrzywy możesz też przemywać rany, oparzenia, a także ukąszenia przez owady.

Odwar z pokrzywy pity dwa razy dziennie przez 3 tygodnie zwiększa odporność organizmu, wspiera trawienie, dostarcza organizmowi witamin i mikroelementów.

Wśród właściwości pokrzywy należy też wymienić to, że zapobiega nadmiernemu poceniu się. Usuwa przykry zapach potu. Wystarczy pić napar z tej rośliny dwa razy dziennie. Działa także odświeżająco na jamę ustną. Rób codziennie płukanki z pokrzywy, a szybko zobaczysz efekty.

Zastosowanie pokrzywy dla zdrowia i urody to także właściwości moczopędne ( poleca się ją zwłaszcza osobom z kamienicą nerkową oraz cierpiącymi na choroby układu moczowego). Wspiera także kobiety w typowo kobiecych dolegliwościach. Jest niezastąpiona przy anemii gdyż zawiera dużo żelaza. Stosuj pokrzywę bo ona naprawdę pomoże Ci na wielu polach.

Ćwiczenia na zgrabny biust

0

 

Jeśli chcesz poprawić wygląd swojego biustu to zapewne zastanawiałaś się nad treningiem. Ale z drugiej strony tyle się mówi, że ćwiczenia fizyczne sprawią iż biust starci na rozmiarze, a tego przecież nie chcesz. Co więc zrobić ? Kobiece piersi zbudowane są w przeważającej części z tkanki łącznej, gruczołów, tkanki tłuszczowej oraz przewodów mlekowych. Decydując się na trening spalający tłuszcz czy ćwiczenia typowo odchudzające możesz być pewna, że Twój biust straci na rozmiarze. Nasze ciała kiedy są na diecie tracą tkankę tłuszczową na wszystkich płaszczyznach, nie da się jej tracić tylko miejscowo. Dlatego tak ważne jest aby właściwie dobrać ćwiczenia na zgrabny biust. Mają się one skupiać głównie na wytrenowaniu mięśni klatki piersiowej bo to one podtrzymują biust. Gdy są słabe biust, zwłaszcza ten większy ma tendencję do opadania.

Skuteczne ćwiczenia na zgrabny biust

Jeśli chcesz ćwiczeniami ujędrnić biust to postaw na kilka sprawdzonych, które wykonywanie efektywnie trzy razy w tygodniu bardzo szybko przyniosą Ci upragnione rezultaty. Dobra wiadomość jest taka, że ćwiczenia na zgrabny biust możesz wykonywać w domu. Nie potrzebujesz do ich wykonywania żadnych konkretnych sprzętów. Wystarczy Twoja wytrwałość, a szybko zobaczysz efekty.

Pierwsze ćwiczenie na zgrabny biust polega na tym, że stajesz w lekkim rozkroku, wyprostuj ramiona i złącz dłonie na wysokości piersi. Mocno dociśnij je do siebie, licząc do trzech. Po czym rozluźnij mięśnie. To ćwiczenie powtarzaj w serii 15 powtórzeń. Ono doskonale wzmacnia mięśnie klatki piersiowej.

Drugie ćwiczenie jest równie proste. Musisz tylko stanąć prosto i wciągnąć brzuch. Zaś ręce oraz dłonie wyprostuj i wymachuj wyprostowanymi ramionami na zmianę w przód i w tył. Wykonuj solidne wymachy. Powtarzaj to ćwiczenie po 10 razy w czterech seriach. Pamiętaj systematyczność i staranność w wykonywaniu ćwiczeń na zgrabny biust są niezwykle ważne. To klucz do Twojego sukcesu.

Trzecie ćwiczenie to nic innego jak pompki przy ścianie. Stać twarzą do ściany, wyprostuj ręce i oprzyj dłonie o ścianę. Dłonie mają się znajdować na wysokości piersi. Następnie zginaj ręce i przybliżaj twarz do ściany tak jak byś robiła pompki. Należy wykonać dwie serie tego ćwiczenia, w każdej serii wykonujemy 15 powtórzeń. Jeśli jesteś w lepszej formie możesz śmiało wykonać to ćwiczenie robią tzw damskie pompki na podłodze. One wymagają więcej wysiłku ale też są bardziej skuteczne.

Do czwartego ćwiczenia na zgrabny biust przydadzą Ci się małe hantle lub ewentualnie dwie litrowe butelki z wodą. Połóż się na plecach, ugnij lekko nogi w kolanach. Złącz łokcie przed sobą na wysokości klatki piersiowej. Wykonuj ruch „otwierający” i „zamykający”, odwodząc ramiona w kierunku podłogi. Wykonaj 15 powtórzeń.

W piątym ćwiczeniu przyda Ci się osoba towarzysząca np. partner lub przyjaciółka. Zadanie polega na tym, że wyciągasz przed siebie ramiona. Druga osoba niech włoży zgięte ręce między twoje przedramiona i stara się je rozszerzyć. A Ty z całych sił stawiaj opór. Wzmacniasz w ten sposób swoje mięśnie klatki piersiowej i przedramion.

Na koniec jeszcze jedno ćwiczenie na zgrabny biust z hantlami lub butelkami wody. Stajesz w lekkim rozkroku. W obu rękach trzymasz hantle lub butelki wody. Złącz łokcie przed sobą na wysokości klatki piersiowej, wewnętrzną stroną przedramion do góry. Ręce mają być zgięte pod kątem prostym. Następnie rozłącz ręce odchylając je tak aby ręce znalazły się po obu stronach ciała. Wykonaj 15 powtórzeń i nie zapominaj o tym by trzymać ręce na odpowiednim poziomie. Nie opuszczaj ich w dół. Ćwicz efektywnie i wytrwale przez kilka tygodni, a zobaczysz świetne rezultaty.

Jak zachęcić dziecko do sportu

0

Fakty mówią same za siebie. Coraz mniej dzieci uprawia sport. Dzieje się tak między inny innymi dlatego, że coraz więcej czasu pochłania na elektronika. Rodzice są zbyt zajęci pracą więc dzieci zajmują sobie czas graniem w gry na komputerze. Rówieśnicy też najczęściej spędzają czas w swoich domach. Dziś ogólne zabawy dzieci z sąsiedztwa na podwórku nie są już tak powszechne jak to bywało kiedyś. W związku z tym dzieci nie mają zbyt wiele okazji do uprawiania sportu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. A to rodzi same problemy. Rodzice chcą zachęcić dziecko do sportu ale tak naprawdę nie wiedzą jak się za to zabrać. Tymczasem wystarczy skupić się na kilku rzeczach.

Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu ?

Pamiętaj, że przykład idzie z góry. Kilkuletnie dzieci najwięcej uczą się przez obserwację dorosłych. Jeśli więc dziecko widzi, że rodzić sam chętniej wybiera leżenie na kanapie niż jazdę na rowerze to pójdzie w jego ślady. Zmień swoje nawyki, pokaż dziecku, że sport jest fajny. Wybierzcie się razem na rower, basen czy rolki. Nie dość, że wspólnie spędzicie czas i będziecie się świetnie bawić to jeszcze zadbacie o Wasze zdrowie i sylwetki. Wprowadź sport do Waszego życia rodzinnego, niech dziecko widzi, że to dokonała zabawa i alternatywa dla komputera. Wtedy nie będziesz musieć zbytnio zachęcać dziecka do uprawnia sportu. Samo będzie chciało robić to co rodzice.

Daj dziecku wybór. Małe dzieci zdaniem dorosłych często same nie wiedzą czego chcą, a rodzic wie, że chce dla swojego dziecka wszystkiego co najlepsze więc zapisuje dziecko na liczne zajęcia dodatkowe. W poniedziałek basen, w środę jazda konna, a w piątek karate. W końcu niech się pociecha rozwija na wielu polach. A co ze zdaniem dziecka. Może ono nie najlepiej czuje się w wodzie, czuje lęk przed dużymi zwierzętami i nie rozumie filozofii karate. Pozwól dziecku zadecydować jaki sport będzie uprawiać. Nie przesadzaj ze swoimi ambicjami, dziecko musi mieć czas na odpoczynek i regenerację. Niech uprawia taki rodzaj sportu, który lubi. Tylko wtedy będzie robić to z chęcią i tylko wtedy będzie czerpać z takich zajęć satysfakcję. Dziecko, które ma wybór chętniej uprawia sport.

Bądź wiernym kibicem i chwal. Dzieci potrzebują przede wszystkim naszej akceptacji. Chcą być chwalone i docenione za swoje starania. Chodź na mecze jego drużyny, kibicuj mu w zawodach. Doceniaj każde osiągnięcie. Motywuj dziecko pozytywnie do zdobywania dalszych sukcesów. Dziecko które widzi Twój zachwyt i czuje Twoje wsparcie chętniej i bardziej się stara. Świętujecie wszystkie sportowe sukcesy dziecka. Takim zachowaniem zachęcisz dziecko do uprawnia sportu, do zdobywania dalszych osiągnięć na tym polu.

Sport nie może być karą. Jeśli chcesz zachęcić dziecko do uprawiania sportu to nie dawaj mu za karę ćwiczeń fizycznych. Jeśli dziecko ma za karę zrobić 20 przysiadów czy pobiegać dookoła domu to w takim przypadku sport z góry będzie mu się kojarzyć negatywnie. W ten sposób dziecko co najwyżej zniechęcisz. Dziecko ma traktować sport jako zabawę, jako wyzwanie, jako coś przyjemnego. Nigdy odwrotnie.

Sport co coś dobrego, coś pozytywnego w życiu człowieka i tak powinno być przedstawiane w życiu dziecka. Odkryjcie razem ulubioną dyscyplinę sportu i świetnie się bawcie.

Dziecko w podróży, w co się bawić by zająć mu czas

0

 

Podróż z dzieckiem może się jawić jako droga przez mękę, zwłaszcza jeśli nasz mały podróżnik nie jest fanem zasypiania czy to w samochodzie czy w samolocie. Im dłuższa podróż tym bardziej będzie się mu nudzić, a swoim marudzeniem zamęczy nawet najbardziej cierpliwych rodziców. Co więc zrobić żeby dziecko w podróży było spokojne i zadowolone, Trzeba przygotować mu szereg rozrywek. Wbrew pozorom siedząc w aucie można się bardzo fajnie bawić. Dużo wtedy zależy od pomysłowości rodziców.

W co się bawić z dzieckiem w podróży

Jeśli podróżujecie samochodem to przygotuj dzieciom odpowiednie organizery, w których będą trzymać wszystkie potrzebne im rzeczy. Przydadzą się takie zakładane na oparcia przednich foteli. Pomysłowe są też te mocowane do szyby na przyssawki. Dzięki organizerom dziecko ma pod ręką wszystkie swoje zabawki i z łatwością może po nie sięgać. Na czas podróży z dzieckiem warto zaopatrzyć się w jakieś nowe zabawki, które zajmą dzieci.

Teraz nasuwa się pytanie jakie zabawki zabrać żeby wszystkim było wygodnie. Z całą pewnością ograniczamy te wydające dźwięki bowiem w małej samochodowej przestrzeni dźwięki będą się mocno roznosić i szybko doprowadzą dorosłych do irytacji.

Rewelacyjnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju kolorowanki. Możesz je spakować do płaskiego plastikowego pudełka razem z kredkami. Dzięki temu dziecko będzie miało też sztywną podstawkę pod kolorowankę. Doskonałe będą także wyklejanki. Wszak które dziecko nie lubi naklejek.

Pociecha uwielbia klocki ? Sprytnym sposobem jest pudełko do którego wkładamy klocki typu lego, na wierzch pokrywy pudełka przyklejamy klejem część klocków będą one podstawą do budowania. Dzięki temu budowla będzie stabilna i nie będzie się dziecku przesuwać. Podróżując z dzieckiem trzeba być pomysłowym.

Ze starszym dzieckiem możesz bawić się w różnego rodzaju wyliczanki. Możecie się bawić w wypatrywanie po drodze różnego rodzaju obiektów np. liczycie wszystkie czerwone samochody czy stacje benzynowe. Zrób listę obiektów do odhaczenie jakie dziecko ma wypatrzyć w czasie podróży. Jeśli dziecko umie już czytać możesz mu przygotować mapę podróży gdzie będzie musiało odznaczać różne punkty.

Maluchom spodobają się wciągające książeczki sensoryczne. Świetne są magnetyczne układanki czy klocki.

Fantastycznie można się też bawić słowami. Choć ta zabawa sprawdza się tylko przy starszych dzieciach tak od 3 roku życia w górę. Wybierz literę z alfabetu i niech dziecko powie pierwsze słowo jakie mu się z tą literą kojarzy, żeby było trudniej możesz wymagać bardziej konkretnie np. imię na literę A, zwierzę na literę B i tak dalej.Podróż z dzieckiem może być także sposobem na naukę.

Wśród słownych gier sprawdzą się także wszelkie zgadywanki. Jedna osoba opisuje co widzi, a inna ma odgadnąć o jaką rzecz chodzi. A co powiecie na opowiadanie różnych, nawet dziwnych historyjek. Zaczynasz Ty, w ciekawym momencie przerywasz i dziecko dokańcza opowieść po swojemu. Po czym znowu następuje zmiana opowiadającego. Mnóstwo śmiechu gwarantowane.

W wyciszeniu się pomogą bajki do słuchania. Na rynku znajdziecie wiele ciekawych audiobooków idealnych sprawdzających się w czasie podróży z dzieckiem.

Czy można w ciąży farbować włosy

0

Wokół ciąży narosło tak wiele dziwnych mitów i przekonań, że czasem można się złapać za głowę gdy się słyszy kolejne bzdury. Często są one przekazywane z pokolenia na pokolenie i młoda przyszła mama po prostu nie wie, że większość z nich nie ma żadnego wpływu na jej stan. Oczywiście mama cz babcia nie chce zrobić przyszłej mamie krzywdy, po prostu sama tak została poinstruowana lata temu i teraz chce przekazać tę ,, wiedzę ” dalej. Robi to w dobrej wierze. Nie mniej czasy bardzo się zmieniły, mamy większość świadomość tego co wolno w ciąży, a co nie. Jak się ma sprawa z farbowaniem włosów w ciąży ? Wolno czy nie wolno ? A jeśli tak to czy wszystkimi dostępnymi środkami do farbowania ?

Farbowanie włosów w ciąży

 

Ten temat nadal jest mocno kontrowersyjny. Opinie są mocno podzielone. Spierają się ze sobą zarówno ginekolodzy jak i dermatolodzy. Tak naprawdę nie ma jednoznacznych badań, które by potwierdziły, że farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne, tak samo jak nie ma takich które udowadniają, że jest szkodliwe. Jeśli nie musisz w tym okresie farbować włosów to lepiej będzie jeśli przełożysz ten zabieg na czas kiedy będziesz już po porodzie.

Ale jeśli już koniecznie musisz farbować włosy w ciąży to kieruj się kilkoma zasadami, które zapewnią dziecku i Tobie maximum bezpieczeństwa :

 • Nie farbuj włosów w pierwszym trymestrze ciąży. To jest ten czas, który niesie ze sobą największe ryzyko, po co więc jeszcze dokładać kolejnego ryzyka. Niektórzy wręcz zalecają by wstrzymać się z farbowaniem przez całą pierwszą połowę ciąży

 • Nie farbuj włosów farbą z amoniakiem, wybieraj te które są najbardziej delikatne. Na rynku są już nawet farby dedykowane kobietom w ciąży.

 • Włosy lepiej pofarbować w porządnym salonie fryzjerskim niż w domu. Poszukaj renomowanego salonu, nie wybieraj pierwszego lepszego.

 • Poinformuj fryzjera o swoim błogosławionym stanie.

 • Nie decyduj się na mocno inwazyjne zabiegi, które mogą nieść ze sobą niepotrzebne ryzyko. Dziecko jest teraz najważniejsze. Na poważniejszą zmianę Twojego wizerunku jeszcze przyjdzie czas

 • Wybierz się do niego w porze kiedy w salonie panuje jak najmniejszy ruch. Chodzi tu o to żebyś wdychała jak najmniej szkodliwych substancji, których nie brakuje w produktach fryzjerskich np. jeśli Pani obok Ciebie w salonie będzie robiła trwała ondulację lub rozjaśniała włosy Ty się sporo nawdychasz. Zwróć też uwagę na system wentylacji w salonie.

Weź też pod uwagę, że farbowanie włosów w ciąży może przynieść efekt, nie taki jak tego oczekiwałaś. W związku z licznymi zmianami hormonalnymi jakie zachodzą w ciele ciężarnej włosy mogą zareagować na farbę inaczej niż zwykle. Może być tak, że włosy po farbowaniu będę mieć inny kolor niż faktycznie miały mieć. Mogą też w ogólnie ,,nie złapać” koloru farby.

W ciąży rośnie też ryzyko, że farba nawet jeśli używasz tej samej od lat wywoła u Ciebie reakcję alergiczną.

To jaką podejmiesz decyzję odnośnie farbowania włosów w ciąży zależy już tylko od Ciebie. Czasy się zmieniają, kobieta w ciąży nie musi chodzić zaniedbana, ubrana w workowate sukienki. Ale czy koniecznie musi farbować wtedy włosy ? Pamiętaj najbardziej szkodliwy jest długotrwały kontakt farby ze skórą głowy. Może więc zamiast tradycyjnej całościowej koloryzacji postawisz na modne refleksy, pasemka lub ombre.

Czy można pić wodę z kranu?

0

Picie wody z kranu większości z nas wydaje się być niezdrowe. Dlatego wciąż ogromną popularnością cieszy się u nas woda w butelce. Tylko czy aby nie jest to nabijanie konsumentów w butelkę ? Czy woda, która płynie w naszych kranach faktycznie jest niezdrowa ?

Jak dowodzą prowadzone od kilku lat badania woda w polskich kranach jak najbardziej nadaje się do picia. I wcale nie musisz jej przegotowywać, co kiedyś było konieczne. Wręcz przeciwnie przegotowywanie niszczy w wodzie cenne pierwiastki. Dzisiaj, żeby woda mogła płynąć w naszych kranach musi przejść szereg badań, inaczej nie zostanie zatwierdzona przez sanepid. Jej jakość jest ściśle kontrolowana.

Możesz pić wodę z kranu ponieważ :

 • Spełnia ona normy europejskie, polska woda nadaje się do picia tak samo jak niemiecka czy francuska

 • Woda w kranie jest kontrolowana

 • Woda z kranu zawiera cenne pierwiastki, ich ilość zależy od Twojego miejsca zamieszkania, kojarzysz ten kamień w czajniku ? To właśnie cenne pierwiastki jak choćby magnez.

 • Kranówka może mieć inny posmak niż butelkowana, a to za sprawą chloru, który jest dodawany do wody w celach bakteriobójczych. Nie bój się, ten chlor jest w niewielkiej ilości, która jest całkowicie bezpieczna dla człowieka

Czy woda z kranu faktycznie jest gorszej jakości niż ta butelkowana ?

Przeprowadzono w tym celu badania, w których wzięto pod lupę znane marki wód butelkowanych oraz wodę miejską z kranu. W laboratorium sprawdzono zawartość składników mineralnych. Wyniki badań były dość jednoznaczne. Woda z kranu tylko w 1/6 przypadków ze wszystkich przebadanych okazała się być lepsza tzn bogatsza w składniki mineralne. Odpowiedź więc sobie sam, czy warto wydawać kilka złotych dziennie na butelkę wody ? Skoro ta darmowa w kranie jest równie dobra.

Woda z kranu a ekologia.

Jeśli zależy Ci na naszej planecie, a ekologia nie jest Ci obca to tym bardziej zwróć swoją uwagę w kierunku picia wody z kranu. Pomyśl ile mniej plastiku zużyjesz. W skali całego roku zrobi się z tego ogromna ilość. Picie wody z kranu sprawi, że zadbasz o środowisko naturalne i jeszcze dodatkowo zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

Szkodliwy mit, który ciągle pokutuje.

Owszem jeszcze kilkanaście at temu picie wody z kranu było szkodliwe. Ale dziś to jedynie mit, który ciągle działa na naszą niekorzyść. Ważne jest edukowanie społeczeństwa. Coraz więcej ludzi powinno mieć świadomość, że woda w kranie jest zdrowa, że można ją pić i dobrze smakuje. Nie dajmy dłużej nabijać się w butelkę.

Kiedy woda w kranie może być szkodliwa ?

Owszem jak we wszystkim i w wodzie kranowej mogą się znaleźć szkodliwe zanieczyszczenia. Dlatego taka woda jest intensywnie monitorowana. Praktycznie na całym odcinku za jej jakość odpowiadają wodociągi i sanepid. Jedyny wyjątek stanowią rury w budynku, tu za jakość odpowiada już zarządca budynku lub właściciel domu. Jeśli masz starą instalację to przeprowadź na własną rękę badanie wody w Twoim domu lub wymień instalację na nowoczesną.

Jednak jeśli masz pewność, że rury biegnące w budynku są nowe to nie musisz się obawiać.

Darmowa woda poza domem

Coraz więcej instytucji publicznych oraz obiektów gastronomicznych zapewni swoim klientom dostęp do darmowej wody z kranu. Siedząc w restauracji nie musisz zamawiać drogiej wody butelkowanej. Możesz poprosić o darmową kranową. Sprawdź gdzie napijesz się darmowej wody lub uzupełnisz swoją butelkę z wodą.

Jak utrzymać porządek w domu? Nawyki, które pomogą Ci dbać o czystość w mieszkaniu

0

Lubimy mieć schludnie, ładnie i przytulnie w mieszkaniu. Tymczasem porządek w domu trudno jest utrzymać. Estetyka w domu jest tak ważna. Wszak w czystym i posprzątanym domu znacznie przyjemniej się mieszka. Jak to zrobić i czy się w ogóle da coś zrobić żeby łatwiej i szybciej sprzątać mieszanie ? Otóż da się. Trzeba sobie opracować kilka zasad, których będziemy się zawsze trzymać. Warto postawić na pewien system, który wprowadzi ład do naszego domu.

Jak utrzymać porządek ?

Poznaj zasadę dwóch minut, a łatwiej Ci będzie ogarniać dom. Zasada ta mów, że jeśli możesz coś posprzątać w dwie minuty to to po prostu zrób. To wystarczająca ilość czasu żeby włożyć naczynia do zmywarki, żeby posprzątać ze stołu czy żeby odkurzyć pokój. Tak naprawdę tych dwóch minut nawet nie odczujesz, za to zobaczysz efekty w swoim domu. Ta metoda bardzo pomaga utrzymać porządek.

Niech wszystko ma swoje miejsce. Niby banał prawda ? A tymczasem ciągle rzucamy różne rzeczy byle gdzie. One w takim szybkim tempie się nagromadzają, że potem ciężko nam się zmusić do posprzątania ich. A czy nie byłby prościej chować ubrać od razu po zdjęciu do szafy ? Czy nie byłoby prościej odnieść kubka to zlewu po wypiciu herbaty ? Byłoby. Więc dobrze zawczasu wyrobić w sobie ten nawyk.

Postaw na minimalizm, nie nie musisz od razu wyrzucać z domu połowy rzeczy. Ale pomyśl czy faktycznie te wszystkie bibeloty walające się po półkach są Ci do czegoś potrzebne. Jeśli masz do czegoś sentyment to to schowaj. Możesz np. trzymać w szafie specjalne pudełko na bibeloty – pamiątki. Resztę rzeczy wyrzuć. Zobaczysz, że w domu od razu zrobi się przestrzenniej, czyściej i milej. Teraz dużo łatwiej będzie Ci ścierać kurz z półek więc możesz robić to częściej. W minimalistycznym wnętrzu łatwiej jest utrzymać porządek.

Tu nawet nie chodzi tylko o bibeloty. Także o zbędne sprzęty, ubrania czy meble. Metoda każdy pokój po kolei czyli raz poświęcasz więcej czasu i dajmy na to codziennie ogarniasz jedno pomieszczenie w domu ale tak wiesz gruntownie, a nie tylko z wierzchu. Uporządkuj szafy, pozbądź się ubrań i butów, których nie nosisz. Nie łódź się, że jeszcze założysz te rzeczy. Nie założysz. Oddaj je. Zyskasz na przestrzeni. Być może okaże się, że wcale nie potrzebujesz dwóch szaf, które zagracają Ci pokój. Jedną sprzedaj. Zyskasz przestrzeń i trochę grosza.

Nie marnuj czasu. Czekasz aż upiecze się ciasto ? Ogarnij w kuchni jedną szafkę lub szufladę. Stoisz w łazience bo pralka kończy wirowanie, nie chcesz przegapić końca prania bo potem o nim zapomnisz ? To jak już czekasz to możesz w tym czasie umyć umywalkę czy wc. Raz dwa i gotowe.

Dziel się zadaniami. To, że jesteś kobietą to nie znaczy, że tylko Ty masz sprzątać. Mieszkacie wspólnie to partner i dzieci mają taki sam obowiązek o dbanie o porządek w Waszym domu. Jeśli się martwisz, że sobie z czym nie poradzą tak dobrze jak Ty to deleguj ich do najprostszych zadań. Każdy może wynieść śmieci, poodkurzać czy podlać kwiaty. Poza tym ktoś ich musi tych porządków nauczyć więc pokazuj, ucz i wymagaj. Niech domownicy pomagają utrzymać porządek w domu.

Codzienny obchód. Raz rano i raz wieczorem lub ogólnie tylko raz dziennie rób obchód całego mieszkania. Na bieżąco sprzątaj powstający bałagan. Dla przykładu rób wieczorny obchód po domu, w kuchni zetrzyj blaty i włóż naczynia do zmywarki, pochowaj żywność do szafek i lodówki. W salonie popraw poduszki, ogarnij podłogę. W łazience też sprzątnij rozgardiasz po wieczornej kąpieli, a rano obudzisz się w czystym i miłym dla oka mieszkaniu. Po wstaniu pościel łóżku, a wieczorem będzie Ci przyjemniej kłaść się do łóżka.

Małe rzeczy, małe nawyki raz skutecznie wprowadzone pomogą utrzymać porządek w domu. Wyrób je sobie jak najszybciej.

Zdrowe wody smakowe, które zrobisz sama

0

Zasadniczo woda nie powinna być smakowa. Jednak półki sklepowe wprost uginają się różnego rodzaju wód smakowych. Tymczasem z wodą tak naprawdę nie mają one nic wspólnego. Nic poza chwytliwą nazwą. Owszem wiele osób po prostu nie lubi smaku naturalnej wody, czegoś im w nich brakuje. Tu niszę zobaczyli producenci, którzy wypuścili na rynek wody smakowe. Niestety są one tak mocno naszpikowane cukrem i innymi nie zdrowymi substancjami, że lepiej ich unikać. Ani nie ugaszą pragnienia ani nie są zdrowe dla organizmu. Zdrowe wody smakowe zrobisz sama w domu. Nie jest to nic trudnego, a płynie z tego wiele korzyści.

Przepisy na zdrowe wody smakowe

Nawadnianie organizmu jest niezwykle ważne. A najlepiej do tego nadaje się woda. Jeśli nie lubisz tej naturalnej to wypróbuj domowe wody smakowe. Przekonaj się ile dobrego picie takiej wody może zrobić dla Twojego organizmu. Woda nie tylko zadba o zdrowie ale i urodę. Picie dużej ilości wody to najlepszy rodzaj nawilżenia, jaki możesz zafundować swojej skórze.

Do zrobienia wody smakowej wystarczą zwykła woda źródlana, owoce, różnego rodzaju, cynamon, ogórek zielony, zioła np. listki mięty czy bazylii. Zasadniczo wystarczy skomponować swoje ulubione składniki by cieszyć się pyszną i zdrową wodą smakową.

Przygotowanie wody smakowej jest łatwe, nie mniej aby woda nabrała smaku owoców musi upłynąć od 30 minut do 2 godzin w zależności od tego jaki owoców użyjesz. Jedne ,,puszczają” smak szybciej inne wolniej.

Poza produktami spożywczymi przygotuj sobie :

 • wysokie szklanki lub kubki

 • kostki lodu, zwłaszcza gdy jest gorąco

 • kolorowe słomki

Propozycja pierwsza

Woda ananasowa – do wody wrzucamy umytego i pokrojonego w kostkę ananasa. Jeśli chcesz aby woda nabrała jego intensywnego smaku to musisz poczekać około 2 godzin. Zapewniamy, że warto. Taka woda fantastycznie smakuje.

Propozycja druga

Woda cytrynowa – cytrynę kroimy w plasterki i wrzucamy do wody. Jest to owoc, który szybko puszcza sok więc ta woda smakowa będzie szybko gotowa do picia. Wystarczy odczekać około pół godziny. Woda cytrynowa jest bardzo orzeźwiająca. Jeśli dodasz do niej listki świeżej mięty to będzie smakować fenomenalnie.

Propozycja trzecia

Woda truskawkowa – gdy chcesz otrzymać nieco bardziej słodką wersję wody smakowej to wybierz truskawki. Niestety ze względu na sezonowość tym smakiem nie możemy się długo delektować.

Propozycja czwarta

Woda z nektarynką – tu wybieraj owoce dojrzałe, mocno soczyste. Dzięki nim woda nabierze intensywnego aromatu. Dobrym pomysłem jest dodanie do niej świeżego rozmarynu, który doskonale wzbogaci smak owoców.

Propozycja piąta

Woda z ogórkiem – to warzywo w pokrojone w plasterki w połączeniu z wodą i liśćmi mięty smakuje wybornie.

Propozycja szósta

Woda cynamonowa – potrzebujesz dwie lub trzy laski cynamonu, które zalewasz litrem wody. Woda ta po dwóch godzinach nabiera delikatnego smaku cynamonu.

Propozycja siódma

Woda pomarańczowa – smakuje ożywczo i lekko słodko. Dodajemy do wody tylko owoce bez skórki. W innym przypadku po czasie skóra zacznie ,,puszczać” gorycz i woda straci swój smak.

Propozycja ósma

Woda gruszkowa – lekko słodki smak gruszki w połączeniu z ożywiającym smakiem melisy przypadnie do gustu większości.

Jak czyścić i dbać o drewnianą deskę do krojenia

0

Deska do krojenia jest niezbędna w każdej kuchni. Używamy ich praktycznie codziennie. Ciężko sobie bez niej wyobrazić gotowanie. Jednak aby właściwie i długo nam służyła trzeba dbać o deskę do krojenia we właściwy sposób. Jest to szczególnie istotne o tyle, że na desce do krojenia gromadzą się niebezpieczne dla zdrowia bakterie. Jeśli niewłaściwie zadbamy o deskę możemy się nieprzyjemnie pochorować.

Na rynku mamy dostępne różnego rodzaju deski, począwszy od drewnianych, po szklane, plastikowe i marmurowe. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Nie mniej największą popularnością cieszą się deski drewniane. Wymagają one szczególnej pielęgnacji. Niestety mają to do siebie, że łatwo wchłaniają wszelkiego rodzaju zapachy, mało tego łatwo ulegają odbarwieniom np. od buraczków. Z kolei ich wielkim atutem jest fakt, że bakterie namnażają się tylko w miejscu, w którym leżał produkt, a nie jak w przypadku pozostałych desek na całej powierzchni. Trzeba też wspomnieć, że deski drewniane najmniej ze wszystkich tępią noże.

Jak czyścić drewnianą deskę do krojenia

Drewniana deska wymaga właściwego czyszczenia i dbania. Jak ją czyścić :

 • standardowo po każdym użyciu przecieramy ją ściereczką z płynem do naczyń i opłukujemy pod wodą

 • jeśli nasiąknęła mocno zapachami to czyścimy ją przy pomocy przekrojonej na pół cytryny, sok neutralizuje wszystkie zapachy

 • dla lepszego efektu czyszczącego możesz ją posypać solą lub sodą oczyszczoną i dopiero wtedy wyczyścić przy użyciu cytryny, taki zestaw doskonale czyści deskę drewnianą

 • po intensywnym czyszczeniu deskę dobrze jest naolejować używając oleju z oliwek czy oleju lnianego, taki olej doskonale zabezpieczy powierzchnię deski

 • gdy na desce było krojone surowe mięso lub ryby to po użyciu każdorazowo trzeba deskę spłukać wrzątkiem by usunąć wszelkie bakterie

 • jeśli deska jest bardzo zniszczona możesz ją przeszlifować papierem ściernym, a następnie zaolejować

 • umytej deski nigdy nie chowamy bezpośrednio do szafki, wilgoć z deski musi wpierw wyparować, inaczej deska może się wykrzywić

 • raz na tydzień lub dwa zdezynfekuje deskę przy pomocy octu

Czego nie robić z drewnianą deską do krojenia :

 • nie wolno myć jej w zmywarkach bo nasiąknie wodą i się wykrzywi

 • z tego samego powodu nie moczymy jej w zlewie z wodą, a jedynie opłukujemy

 • nie czyścimy jej przy pomocy środków chemicznych typu mleczka czyszczące bo drobiny chemii dostają się do szczelin deski i zanieczyszczają później położone na desce jedzenie

 • mocno zużytą deskę np. popękaną należy wyrzucić

Dla zwiększenia higieny i bezpieczeństwa użytkowników dobrze jest mieć w kuchni kilka desek drewnianych i używać ich oddzielnie do różnych produktów spożywczych. Osobna deska do mięsa, osobna do warzyw, inna do sera czy chleba. Taki podział pozwala na mniejsze nagromadzanie się niebezpiecznych bakterii. Dbaj odpowiednio o drewnianą deskę do krojenia, a posłuży Ci naprawdę długo. Dzięki odpowiedniemu myciu zawsze będzie należycie czysta

Dlaczego warto karmić piersią

0

Karmienie piersią choć jest tak bardzo naturalne może przysporzyć młodej mamie wiele problemów. Zwłaszcza na początku gdy laktacja dopiero startuje przed kobietą staje ważne wyzwanie. Większość kobiet chce karmić swoje dzieci piersią, wielu kobietom udaje się to robić skutecznie przez długi czas ale nie brakuje też takich, które szybko się poddają bo nie otrzymują właściwego wsparcia i pomocy. Powiedźmy wprost karmienie piersią nie jest łatwe. Walczysz o to żeby mleko się pojawiło, noworodek cały czas chce dosłownie wisieć na piersi więc nie masz chwili wytchnienia, potem zmagasz się z bolącymi i pękającymi brodawkami, następnie przychodzi nawał kiedy mleko dosłownie się leje, a maluch nie nadąża z piciem, piersi okrutnie bolą i są twarde jak kamienie. Na chwilę przychodzi czas stabilizacji, po czym zaczyna się ząbkowanie, dziecko zaczyna gryźć pierś, często bardzo boleśnie. Nocne częste wstawanie jak i to całe karmienie na żądanie nie są łatwe. A gdy już wszystko się normuje, zaczynasz słyszeć pytania ,, jak długo jeszcze będziesz karmić, przecież dziecko jest już duże. Jednak warto stoczyć ten bój, warto karmić piersią i to najdłużej jak się da.

Warto karmić piersią ponieważ

 

Mleko kobiecie jest najlepiej dopasowanym pokarmem dla danego dziecka. Nie jest go w stanie przebić żadna mieszanka. Mleko matki każdego dnia dostosowuje się do potrzeb dziecka. Wystarczy, że któryś z domowników zachoruje, a mleko matki zaczyna wytwarzać przeciwciała, które ochronią maluszka. Mleko mamy ma indywidualny skład, dobrany idealnie do jej dziecka. Idealnie odpowiada na potrzeby rozwojowe maluszka.

Warto karmić piersią także dlatego, że pokarm kobiecy skutecznie chroni dziecko przed alergiami. Mleko matki wspomaga układ immunologiczny dziecka i przyspiesza jego dojrzewanie. Dzięki swym unikalnym składnikom uszczelnia ściany jelit, które zyskują skuteczniejszą barierą dla alergenów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Zostało to udowodnione naukowo. Oczywiście może się zdarzyć, że jakiś składnik z diety mamy uczuli malucha ale zdarza się to niezwykle rzadko. Wystarczy go wtedy wyeliminować z diety na jakiś czas, nie na zawsze.

Udowodniono także, że mleko mamy chroni maluszka przed próchnicą oraz takimi chorobami jak zapalenie uszu, zapalenie żołądka i jelit, celiakią, biegunką, czy astmą. Działa tak nie tylko w okresie kiedy dziecko jest karmione piersią ale także procentuje na przyszłość bo zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, cukrzycy, nowotworów oraz nadwagi. Powiedź sama czy to nie są ważne powody dla których warto karmić piersią.

Z tego dobrodziejstwa korzysta nie tylko dziecko ale i matka bowiem kobiety karmiące piersią znacznie rzadziej zmagają się z depresją poporodową czy baby bluesem. Zmniejsza się u nich ryzyko występowania takich chorób jak rak sutka, rak jajnika, rak piersi, osteoporoza czy cukrzyca.

Karminie piersią wpływa też skutecznie na zrzucanie pociążowych kilogramów. Karmiąc maluszka naturalne znacznie szybciej wrócisz do formy. Ma także wpływ na sprawniejszą regenerację macicy po porodzie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca by karmić dziecko wyłącznie piersią przez 6 pełnych pierwszych miesięcy życia dziecka. Za optymalne uważa się karmienie piersią przez okres dwóch lat, a nawet i dłużej jeśli tylko matka i dziecko tego chcą. Nie daj sobie w mówić, że po roku karmienia w piersiach jest już tylko woda. Kobiece piersi są cudowne pod wieloma względami ale wody nie potrafią produkować. Warto karmić piersią, warto to robić długo, nie warto ulegać stereotypom. Grunt to być w zgodzie ze samą sobą, a zapewnisz dziecku wszystko to co najlepsze.

ZOBACZ TEŻ