szukanie zaawansowane
Informator medyczny
Dziecko
Toruńskie menu
artykuly (4257)
żeglarstwo pasje wywiady

Z żeglarstwem w genach

- Żeglarstwo nauczyło mnie bardzo wielu rzeczy. To wspaniały sport. Dzięki niemu poznałam wiele niezwykłych miejsc i wielu niezwykłych ludzi. Poza tym ja po prostu kocham żeglować, i to jest właśnie to, co chcę robić w życiu - mówi Wiktoria Walter, 12-letnia nadzieja toruńskiego żeglarstwa.

, Toruń

Zapraszamy do wspólpracy młodych ludzi z pasją. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś takiego i uważasz, że warto zaprezentować jego osiągnięcia na naszych łamach - napisz do nas na adres:

Zobacz też:

cwt: W jakiej klasie pływasz, jaki jest twój stopień zaawansowania?

Wiktoria Walter: Nadal pływam jeszcze w klasie Optimist, to jest mała łódka, jednożaglowa. Pływam już 4 lata, w tym roku rozpoczęłam mój 4 sezon w tej najmniej zaawansowanej grupie. Jednak w maju po raz pierwszy startowałam w grupie bardziej zaawansowanej i zajęłam 21 miejsce na 106 startujących. Mogło być lepiej, ale chyba troszkę mogę być z siebie dumna.

cwt: Z jakim klubem sportowym jesteś związana?

Wiktoria: Na początku pływałam w klubie UKS PORT Toruń, teraz przeniosłam się do jednego z najlepszych klubów Polsce - do CHKŻ Chojnice.

cwt: Jakie masz największe osiągnięcia na swoim koncie?

Wiktoria: Na pewno największym osiągnięciem jest 8 miejsce na MŚ w Szwecji. Poza tym dużą satysfakcję czerpię z tego, że jestem najlepsza w swojej grupie w województwie kujawsko-pomorskim.

cwt: Gdzie miałaś już okazję pływać?

Wiktoria: Pływałam już prawie w całej Polsce. Byłam też w Szwecji na Mistrzostwach Świata. Ale najbardziej w pamięć zapadły mi Włochy. Pływaliśmy tam w górzystym terenie. Niesamowite przeżycie, gdy się żegluje a dookoła wszędzie góry.

cwt: Wolisz pływać po jeziorach czy po morzu?

Wiktoria: Nie wiem. Na morzu jest po prostu wszystkiego więcej: większa fala, większy wiatr, więcej wody. Ale nie robi to na mnie aż takiego wrażenia. Lubię pływać i po morzu, i po jeziorze.

cwt: Jakie masz plany na najbliższą przyszłość?

Wiktoria: Na razie skupię się na tej klasie, w której pływam obecnie. Jednak od przyszłego roku chciałabym przejść już do klasy Laser. Łódka jest większa niż Optimist, ma większy kadłub i żagiel. W odleglejszej przyszłości chciałabym pływać zawodowo, cały czas do tego się przygotowuję i ku temu zmierzam.

cwt: To wszystko są łódki jednoosobowe, powiedz mi: nie boisz się pływać sama?

Wiktoria: Nie, absolutnie nie. Rozumiem, że dla niektórych może być to straszne, w końcu z wodą to nigdy nie wiadomo. Ale jak dla mnie, kapok całkowicie zapewnia mi poczucie bezpieczeństwa. Poza tym, nigdy się wody nie bałam, mieszkam nad wodą a mój tata jest żeglarzem.

cwt: Dlatego wybrałaś żeglarstwo?

Wiktoria: Właściwie przejęłam je w genach (śmiech). Uważam żeglarstwo za niesamowity sport. Dzięki niemu mogę dużo podróżować, poznawać mnóstwo niezwykłych ludzi. Żeglarstwo nauczyło mnie bardzo wielu rzeczy.

cwt: Czy uprawiasz jeszcze jakiś sport?

Wiktoria: Tak, bardzo lubię inne dyscypliny sportowe. Szczególnie lubię czas, kiedy zimą nie mogę popływać, bo sezon się skończył i mogę wtedy pojeździć na bojerach. Uwielbiam ten sport, chociaż w porównaniu z żeglarstwem wydaje mi się on o wiele bardziej niebezpieczny. Wystarczy jedna wywrotka na lodzie i może się to skończyć nieciekawie. Miałam jedną taką przygodę, cała ręka mi spuchła od uderzenia. Zresztą zawsze jest możliwość wpadnięcia pod lód. Ale i tak uwielbiam jeździć na bojerach.

cwt: Kto jest twoim największym idolem?

Wiktoria: Mateusz Kusznierewicz oczywiście (śmiech)

cwt: Miałaś okazję spotkać go na żywo?

Wiktoria: Niestety jeszcze nie. Ale kiedyś, na zawodach, które wygrałam, od ojca Mateusza Kusznierewicza dostałam taką książeczkę, w której w dedykacji było napisane, że widzi we mnie mistrza i inne takie miłe rzeczy. Także chyba jestem na dobrej drodze (śmiech).

cwt: Jak reagują twoi znajomi na zamiłowanie do żeglarstwa?

Wiktoria: Jestem chyba lubiana w klasie więc raczej nie ma z tym żadnego problemu. Zresztą zawsze słyszałam od kolegów i koleżanek, że to moje żeglowanie to naprawdę świetna sprawa.

cwt: Zdarza się, że masz już żeglarstwa po dziurki w nosie?

Wiktoria: Tak, czasami zdarza mi się mieć już dość. Ale nie dłużej niż przez parę godzin. Zawsze wtedy przypominam sobie, że jestem coraz lepsza w tym co robię. Poza tym ja po prostu kocham żeglować i to jest właśnie to, co chcę robić w życiu.

Rozmawiały: DOMINIKA LUKS i PAULINA JAKUBOWSKA

Zamieniliśmy kilka zdań również z tatą Wiktorii:

cwt: Jest pan dumny z córki?

Tadeusz Walter: Bardzo. Cieszę się, że ona zapałała taką miłością do żeglarstwa jak ja. Widzę, że czerpie z tego sportu dużą przyjemność, co bardzo mnie cieszy. Co najważniejsze, dzięki naszej wspólnej pasji spędzamy ze sobą dużo czasu. Wiadomo jak to jest w życiu, ona w szkole, ja w pracy... A jak wyjeżdżamy na regaty, to robimy wszystko wspólne i jesteśmy cały czas razem.

cwt: Jak pan myśli, co Wiktoria zyskuje dzięki temu sportowi?

TW: Przede wszystkim uczy się odpowiedzialności. W końcu sama musi przygotować łódkę, wyprowadzić ją i radzić sobie. Jednocześnie zyskuje również hart ducha.

cwt: A nie boi się pan czasem o córkę?

TW: Uważam, że nie można dziecka cały czas chować pod kloszem. Ona świetnie daje sobie radę w wodzie. Nie raz już wychodziła z trudnych sytuacji, np. po wywrotce łódki. Sama jest w stanie postawić ją spowrotem do pionu i rusza dalej. Jest dobrze przygotowana do radzenia sobie z wszelkimi przeciwnościami.

 

data publikacji: 2010-06-15

    reklama:

komentuj zostaw komentarz:

temat:

komentarz:podpis:

przepisz tekst z obrazka w pole poniżej:

komentujkomentarze internautów:

~Em
2009-11-06 22:59
* re: Z żeglarstwem w genach   (+odpowiedz)
Dalej Wiktoria cała reda za Ciebie trzyma kciuki:D dalszych sukcesów pzdr
~wiktoria
2009-11-21 12:45
* re: re: Z żeglarstwem w genach  (odpowiedz)
dzięki;D
~Alicja
2010-06-01 21:14
* re: Z żeglarstwem w genach   (+odpowiedz)
jaka młoda , a tyle osiągneła
~Alicja
2010-06-01 21:14
* re: Z żeglarstwem w genach   (+odpowiedz)
jaka młoda , a tyle osiągneła
~tomasz
2010-12-12 17:50
* re: Z żeglarstwem w genach   (+odpowiedz)
wydaje sie spoko
polecamy...

polecamy

Renualt & Dacia Uni Car Dwa
M. Skłodowskiej-Curie 67A
87-100 Toruń
056 611-05-00

więcej informacji...

reklamy

uniwersytety Studiuj w Anglii lub Walii.
Studia w Anglii Doradztwo przy wyborze uniwersytetów: University of Bedfordshire, University of Derby, University of South Wales, University of Wolverhampton, University of Worcester


poczytaj...
reklama

© Co w Toruniu? 2014 - portal miasta Toruń
obserwuj nas: