szukanie zaawansowane
Informator medyczny
Dziecko
Toruńskie menu
artykuly (4401)
żeglarstwo pasje wywiady

Z żeglarstwem w genach

- Żeglarstwo nauczyło mnie bardzo wielu rzeczy. To wspaniały sport. Dzięki niemu poznałam wiele niezwykłych miejsc i wielu niezwykłych ludzi. Poza tym ja po prostu kocham żeglować, i to jest właśnie to, co chcę robić w życiu - mówi Wiktoria Walter, 12-letnia nadzieja toruńskiego żeglarstwa.

, Toruń

Zapraszamy do wspólpracy młodych ludzi z pasją. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś takiego i uważasz, że warto zaprezentować jego osiągnięcia na naszych łamach - napisz do nas na adres:

Zobacz też:

cwt: W jakiej klasie pływasz, jaki jest twój stopień zaawansowania?

Wiktoria Walter: Nadal pływam jeszcze w klasie Optimist, to jest mała łódka, jednożaglowa. Pływam już 4 lata, w tym roku rozpoczęłam mój 4 sezon w tej najmniej zaawansowanej grupie. Jednak w maju po raz pierwszy startowałam w grupie bardziej zaawansowanej i zajęłam 21 miejsce na 106 startujących. Mogło być lepiej, ale chyba troszkę mogę być z siebie dumna.

cwt: Z jakim klubem sportowym jesteś związana?

Wiktoria: Na początku pływałam w klubie UKS PORT Toruń, teraz przeniosłam się do jednego z najlepszych klubów Polsce - do CHKŻ Chojnice.

cwt: Jakie masz największe osiągnięcia na swoim koncie?

Wiktoria: Na pewno największym osiągnięciem jest 8 miejsce na MŚ w Szwecji. Poza tym dużą satysfakcję czerpię z tego, że jestem najlepsza w swojej grupie w województwie kujawsko-pomorskim.

cwt: Gdzie miałaś już okazję pływać?

Wiktoria: Pływałam już prawie w całej Polsce. Byłam też w Szwecji na Mistrzostwach Świata. Ale najbardziej w pamięć zapadły mi Włochy. Pływaliśmy tam w górzystym terenie. Niesamowite przeżycie, gdy się żegluje a dookoła wszędzie góry.

cwt: Wolisz pływać po jeziorach czy po morzu?

Wiktoria: Nie wiem. Na morzu jest po prostu wszystkiego więcej: większa fala, większy wiatr, więcej wody. Ale nie robi to na mnie aż takiego wrażenia. Lubię pływać i po morzu, i po jeziorze.

cwt: Jakie masz plany na najbliższą przyszłość?

Wiktoria: Na razie skupię się na tej klasie, w której pływam obecnie. Jednak od przyszłego roku chciałabym przejść już do klasy Laser. Łódka jest większa niż Optimist, ma większy kadłub i żagiel. W odleglejszej przyszłości chciałabym pływać zawodowo, cały czas do tego się przygotowuję i ku temu zmierzam.

cwt: To wszystko są łódki jednoosobowe, powiedz mi: nie boisz się pływać sama?

Wiktoria: Nie, absolutnie nie. Rozumiem, że dla niektórych może być to straszne, w końcu z wodą to nigdy nie wiadomo. Ale jak dla mnie, kapok całkowicie zapewnia mi poczucie bezpieczeństwa. Poza tym, nigdy się wody nie bałam, mieszkam nad wodą a mój tata jest żeglarzem.

cwt: Dlatego wybrałaś żeglarstwo?

Wiktoria: Właściwie przejęłam je w genach (śmiech). Uważam żeglarstwo za niesamowity sport. Dzięki niemu mogę dużo podróżować, poznawać mnóstwo niezwykłych ludzi. Żeglarstwo nauczyło mnie bardzo wielu rzeczy.

cwt: Czy uprawiasz jeszcze jakiś sport?

Wiktoria: Tak, bardzo lubię inne dyscypliny sportowe. Szczególnie lubię czas, kiedy zimą nie mogę popływać, bo sezon się skończył i mogę wtedy pojeździć na bojerach. Uwielbiam ten sport, chociaż w porównaniu z żeglarstwem wydaje mi się on o wiele bardziej niebezpieczny. Wystarczy jedna wywrotka na lodzie i może się to skończyć nieciekawie. Miałam jedną taką przygodę, cała ręka mi spuchła od uderzenia. Zresztą zawsze jest możliwość wpadnięcia pod lód. Ale i tak uwielbiam jeździć na bojerach.

cwt: Kto jest twoim największym idolem?

Wiktoria: Mateusz Kusznierewicz oczywiście (śmiech)

cwt: Miałaś okazję spotkać go na żywo?

Wiktoria: Niestety jeszcze nie. Ale kiedyś, na zawodach, które wygrałam, od ojca Mateusza Kusznierewicza dostałam taką książeczkę, w której w dedykacji było napisane, że widzi we mnie mistrza i inne takie miłe rzeczy. Także chyba jestem na dobrej drodze (śmiech).

cwt: Jak reagują twoi znajomi na zamiłowanie do żeglarstwa?

Wiktoria: Jestem chyba lubiana w klasie więc raczej nie ma z tym żadnego problemu. Zresztą zawsze słyszałam od kolegów i koleżanek, że to moje żeglowanie to naprawdę świetna sprawa.

cwt: Zdarza się, że masz już żeglarstwa po dziurki w nosie?

Wiktoria: Tak, czasami zdarza mi się mieć już dość. Ale nie dłużej niż przez parę godzin. Zawsze wtedy przypominam sobie, że jestem coraz lepsza w tym co robię. Poza tym ja po prostu kocham żeglować i to jest właśnie to, co chcę robić w życiu.

Rozmawiały: DOMINIKA LUKS i PAULINA JAKUBOWSKA

Zamieniliśmy kilka zdań również z tatą Wiktorii:

cwt: Jest pan dumny z córki?

Tadeusz Walter: Bardzo. Cieszę się, że ona zapałała taką miłością do żeglarstwa jak ja. Widzę, że czerpie z tego sportu dużą przyjemność, co bardzo mnie cieszy. Co najważniejsze, dzięki naszej wspólnej pasji spędzamy ze sobą dużo czasu. Wiadomo jak to jest w życiu, ona w szkole, ja w pracy... A jak wyjeżdżamy na regaty, to robimy wszystko wspólne i jesteśmy cały czas razem.

cwt: Jak pan myśli, co Wiktoria zyskuje dzięki temu sportowi?

TW: Przede wszystkim uczy się odpowiedzialności. W końcu sama musi przygotować łódkę, wyprowadzić ją i radzić sobie. Jednocześnie zyskuje również hart ducha.

cwt: A nie boi się pan czasem o córkę?

TW: Uważam, że nie można dziecka cały czas chować pod kloszem. Ona świetnie daje sobie radę w wodzie. Nie raz już wychodziła z trudnych sytuacji, np. po wywrotce łódki. Sama jest w stanie postawić ją spowrotem do pionu i rusza dalej. Jest dobrze przygotowana do radzenia sobie z wszelkimi przeciwnościami.

 

data publikacji: 2010-06-15

    reklama:

komentuj zostaw komentarz:

temat:

komentarz:podpis:

przepisz tekst z obrazka w pole poniżej:

komentujkomentarze internautów:

~Em
2009-11-06 22:59
* re: Z żeglarstwem w genach   (+odpowiedz)
Dalej Wiktoria cała reda za Ciebie trzyma kciuki:D dalszych sukcesów pzdr
~wiktoria
2009-11-21 12:45
* re: re: Z żeglarstwem w genach  (odpowiedz)
dzięki;D
~Alicja
2010-06-01 21:14
* re: Z żeglarstwem w genach   (+odpowiedz)
jaka młoda , a tyle osiągneła
~Alicja
2010-06-01 21:14
* re: Z żeglarstwem w genach   (+odpowiedz)
jaka młoda , a tyle osiągneła
~tomasz
2010-12-12 17:50
* re: Z żeglarstwem w genach   (+odpowiedz)
wydaje sie spoko
ostatnio dodane
pokaż wszystkie artykuły

CowSporcie (26 października - 1 listopada)
CowSporcie (26 października - 1 listopada)
Asseco pierwszym pogromcą Polskiego Cukru

Polski Cukier Toruń - Asseco Gdynia 79:83 [relacja]


CowSporcie (12 - 18 października)
CowSporcie (12 - 18 października)
Debiuty, premierowe gole i trzecie zwycięstwo

FC Toruń - Gwiazda Ruda Śląska 3:0 [relacja]


CowSporcie (28 września - 4 października)

Podsumowanie sportowego tygodnia


Orlik odleciał Stalowym Piernikom

Nesta Mires Toruń - Orlik Opole 2:5 [relacja]


Medal odleciał do Tarnowa

KS Toruń - Unia Tarnów 40:50 [relacja]polecamy...

polecamy

Renualt & Dacia Uni Car Dwa
M. Skłodowskiej-Curie 67A
87-100 Toruń
056 611-05-00

więcej informacji...

reklamy

uniwersytety Studiuj w Anglii lub Walii.
Studia w Anglii Doradztwo przy wyborze uniwersytetów: University of Bedfordshire, University of Derby, University of South Wales, University of Wolverhampton, University of Worcester

kajaki Spływy Drwęcą.
Kajaki Drwęca Spływy weekendowe dla osób fizycznych, imprezy integracyjne kajakowe dla firm, spływy Drwęcą, Wisłą.


poczytaj...
reklama

© Co w Toruniu? 2016 - portal miasta Toruń
obserwuj nas: